“10. Memleketler arası İpekyolu Sinema Festivali”ne müracaatlar başladı

SETEM’den yapılan açıklamaya nazaran, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünce desteklenen şenlik, bu yıl kadim İpekyolu coğrafyasından topladığı sinemaları İstanbul’da sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Festival Yöneticisi Feza Sınar, şenliğin, İpekyolu ülkelerinin yeni yeteneklerinin keşif serüvenine katkı sağladığını belirterek, “Önemli bir ticari rota olan İpekyolu’nun tarih boyunca en cezbedici limanı İstanbul’un kültürler ortası birleştirici rolüne festivalimizle katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz sinema yarışımız giderek büyüyor ve milletlerarası alanda tanınırlığı artıyor” tabirlerini kullandı.

Festivalin Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan ve Irak üzere İpekyolu ülkelerinden sinemacıların iştirakiyle gerçekleştirildiğine işaret eden Sınar, “Festivale geçen yıl ulusal ve memleketler arası alanda 3 bin 89 sinema katıldı ve şenlik kapsamında 12 ülkeden 100’ün üzerinde sinema seyirciyle buluştu” bilgisini verdi.

ULUSAL VE MİLLETLERARASI KATEGORİLERDE MÜKAFATLAR VERİLECEK

* Şenlikte ulusal mükafatlar kapsamında belgesel sinema kategorisinde “En Güzel Belgesel Film”, “En Uygun Yönetmen”, “En Âlâ Manzara Yönetmeni”, “En Güzel Senaryo”, “En Yeterli Kurgu” kollarında ödül verilecek.

* Animasyon sinema kategorisinde, “En Âlâ Animasyon Film”, “En Yeterli Yönetmen”, “En Güzel Senaryo” ve “En Düzgün Animatör” mükafatları sahiplerini bulacak.

* Kısa sinema kategorisinde “En Düzgün Kısa Film”, “En Güzel Bayan Oyuncu”, “En Âlâ Erkek Oyuncu”, “En Düzgün Yönetmen”, “En Âlâ Manzara Yönetmeni”, “En Yeterli Kurgu”, “En Yeterli Senaryo” kısımlarında mükafatlar belirlenecek.

* İştirakçi tüm sinemalar ortasından seçilecek “Jüri Özel Ödülü”nde ise ön elemeyi geçme koşulu aranmayacak.

* Milletlerarası mükafatlar kapsamında da “En Güzel Kurmaca Film”, “En Güzel Yönetmen”, “En Yeterli Senaryo”, “Jüri Özel Ödülü”, “En Düzgün Belgesel” ve “En Yeterli Animasyon” mükafatları takdim edilecek.

Başvuruların “https://filmfreeway.com” üzerinden 1 Ekim’e kadar süreceği şenliğe ait “www.setem.org.tr” ve “www.setemakademi.com” adreslerinden detaylı bilgi alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.