5 bin yıllık tarihi surlar onarımı bitmeden çöplüğe döndü

Diyarbakır’da 5 bin yıllık tarihi surların onarım çalışmalarının tamamlanan kısımları kısa müddette adeta çöplüğe döndü. Surların girişine takılan demir parmaklık ve korkuluklar gece hırsızlar tarafından söküldü. İçeri giren alkol ve unsur bağımlıları geriye içler acısı bir görünüm bıraktı.

Çevre Şehircilik ve Kültür Bakanlığı tarafından milyonlarca lira kaynak aktarılarak başlatılan onarımı devam eden tarihi Diyarbakır Surlarında içler acısı bir görüntü hakim.

Sur’un Alipaşa Mahallesindeki Turistik Caddesi üzerinde onarımı tamamlanan surların birtakım etaplarında onarım sonrasında ana girişlere takılan demir parmaklıklara takılı bulunan kapıların kilitlerinin sökülüp hurdacılara satıldığı ortaya çıktı.

 ALKOL ŞİŞELERİ VE ÇÖP YIĞINI

Kapıların sökülmesiyle alkol ve husus bağımlılarının meskeni haline gelen ve kısa mühlet evvel onarımı tamamlanan surların içinde ateşler yakıldığı, duvarlarının onarım öncesinde olduğu üzere simsiyah yanık ve ateş dumanıyla kaplandığı görüldü.

Surları ziyarete gidenlerin yansısını çekti. İçeride yüzlerce alkol ve bira şişeşi başta olmak üzere çöp ve moloz yığınları da yürekleri sızlattı. Tekrar demir kapıların sökülmesi nedeniyle gece gündüz yoldan geçenlerin tuvalet muhtaçlığını karşıladığı bir yere dönüşen tarihi surların içindeki ağır koku, nem ve rutubet tarihe olan saygısızlığı bir sefer daha gözler önüne serdi.

 “SAHİP ÇIKILMAZSA ESKİ HALİNE DÖNER”

Surları ziyarete giden tarih severler de bir yandan onarım çalışmalarının devam ettiğini, öteki yandan onarılan surların korunamadığından yakınarak, “Bu yapıların restore edilmesi sorunu maalesef çözmüyor. Bu tarihi yapıların korunması çok güç değil, burada turizm polisleri, bekçiler, güvenlik vazifelileri bulunabilir.  Bu sökülen kapıların yerine çabucak yenisinin takılarak gerekli tedbirlerin alınması gerekir, aksi halde restore edilse bile korunmadığı taktirde birkaç yıl içinde yeniden eski haline döner, yetkililerin acil tedbir almalarını bekliyoruz” diye reaksiyon gösterdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.