ABD’nin göndereceği HIMARS’lar ay sonunda Ukrayna’da olacak

ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, çok namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların mühimmatları ve eğitimli işçiyle birlikte bu ayın sonuna kadar Ukrayna’ya nakledileceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ve ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, Belçika’nın başşehir Brüksel’deki NATO Karargahında 51 ülkenin iştirakiyle yapılan Ukrayna Savunma Temas Kümesi Toplantısı’nın akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Austin, ABD’nin Ukrayna’ya dayanak çerçevesinde açıkladığı 1 milyar dolaklık silah yardım paketinin içerisinde, çok namlulu roketatar (MRLS) mühimmatı, 18 adet M777 tipi obüs ve onları çekecek taktik araçlar, 36 bin adet 155 milimetre obüs mermisi, 2 adet Harpoon kıyı savunma sistemi, binlerce telsiz, geçe görüş aygıtları, termal araçlar ve öbür optik ekipmanların bulunduğunu açıkladı. Austin, “Koordinasyonu ve işbirliğini derinleştireceğiz ve hepimizi koruyan kurallara dayalı memleketler arası nizamı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

HIMARS’LAR BU AY SONU UKRAYNA’DA OLACAK

Milley ise, çok namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların mühimmatları ve eğitimli çalışanla birlikte bu ayın sonuna kadar Ukrayna’ya nakledileceğini belirterek, HIMARS’ların Ukrayna’nın şu anda sahip olduğu topçu sistemlerinden çok daha uzağa 70 kilometre aralıktaki amaçlara birden fazla hassas güdümlü füze fırlatabileceğine dikkat çekti.

Milley, ABD ve müttefiklerinin HIMARS’lar için 60, M777 obüsler, zırhlı işçi taşıyıcılar ve insansız hava sistemleri için ise 420 Ukraynalı işçisi eğittiğini açıkladı. Milley ayrıyeten, toplantıya katılan ülkelerin Ukrayna’ya 97 bin tanksavar sistemi sağladığını belirtti.

Öte yandan ABD daha evvel, HIMARS sistemlerini Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’den silahların Rusya topraklarındaki maksatları vurmak için kullanılmayacağına dair teminat aldıktan sonra sağlamayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.