ABD’nin silah ambargosunu kaldırma kararına bir reaksiyon de KKTC’den geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu büsbütün kaldırma kararını kınayarak, “ABD idaresinin Ada ve bölgedeki gerginliği artırma kıymetine aldığı bu karar kabul edilemezdir” tabirlerini kullandı.

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı silah ambargosunu büsbütün kaldırma kararı sonrasında KKTC’den çok sert bir açıklama geldi.

Ankara’nın açıklamasından saatler sonra KKTC Dışişleri Bakanlığı mevzuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

ABD’nin, GKRY’ye on yıllardır uyguladığı silah satış kısıtlamasını 2020’de kısmen kaldırdığı hatırlatılan açıklamada, ABD’nin 2021’de tıpkı kararı yinelediği ve son olarak 16 Eylül 2022’de alınan yeni bir kararla GKRY’ye uygulanan silah ambargosunu büsbütün kaldırdığını açıkladığı kaydedildi.

Açıklamada, “ABD idaresinin Ada ve bölgedeki gerginliği artırma kıymetine aldığı bu karar kabul edilemezdir. Rum tarafına her çeşit silah satışını özgür bırakma kararı, Rum tarafının son devirde telaş verici boyutlara ulaşan silahlanma ve askeri faaliyetlerinin ABD idaresi tarafından desteklendiğini açıkça göstermektedir. Rum tarafının Fransa ile atak helikopterleri satış muahedesi imzaladığı, füze sistemi, radar sistemleri ile askeri gereç temin etmeye yönelik eforlarını arttırdığı bu devirde, ABD’nin Rum tarafına silah satışını özgür bıraktığını açıklaması kaygı vericidi” sözleri yer aldı.

“SİLAHLARIN GAYESİNİN KİM OLDUĞU AÇIK”

ABD’nin, bir taraftan Rum tarafını silahlandırmaya karar verirken, başka yandan Ada’daki iki taraf ortasında bir muahedeye varılmasını ve bölgede istikrarın sağlanmasını desteklediğini sav eden samimiyetine inanmanın güç olduğu kaydedilen açıklamada, ABD’nin Rum tarafına satacağı silahların ve askeri teçhizatın amacının kim olduğunun açık olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu nedenle, bölgedeki ve Ada’daki legal hak ve çıkarlarımızı korumak için Garanti Mutabakatı ile temin edilen ana vatan Türkiye’nin aktif ve fiili garantisinin devamının hiçbir şartta tartışılması bile kelam konusu olamaz ve bu kurallarda her zamankinden daha hayati olduğu ortadadır. ABD dahil üçüncü tüm taraflardan GKRY’nin kışkırtıcı siyasetlerine dayanak vermekten vazgeçmeleri ve Ada’daki iki devletin hâkim eşitlik ve eşit memleketler arası statüleri yerinde sürdürülebilir bir muahedeye varmalarına yardımcı olmalarını beklediğimizi bu vesileyle bir sefer daha vurgulamakta yarar vardır” denildi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.