Almanya, Rusya’ya güç bağımlılığını sona erdirme yolunda

Almanya’da hükümetin yeni planı uyarınca, önümüzdeki kışa kadar ülkenin Rusya’dan gelen fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak emeliyle toplumun tüm kesitlerini enerjiyi daha verimli kullanmaya teşvik edilmesi hedefleniyor.

Xinhua’da yer alan habere nazaran, Almanya Ekonomik İşler ve İklim Hareketi Bakanı Robert Habeck, Salı günü plana ait yaptığı sunumda, “Daha fazla güç bağımsızlığına giden yolda en ucuz ve en verimli katkı, enerjiyi daha az tüketmektir” sözlerine yer verdi.

Berlin merkezli güç danışmanlığı şirketi Aurora Energy Research‘e nazaran, Rusya’dan Almanya’ya gaz teslimatı durdurulursa önümüzdeki kış havanın durumuna bağlı olarak 2 ila 12 milyar metreküp doğalgaz eksiği yaşanacak.

“Enerji emtia arzındaki kesintilerin Avrupa iktisadına yönelik riskleri çok yüksek” diyen Alman Sanayi Federasyonu (BDI) CEO’su Joachim Lang‘a nazaran ise Rus doğalgaz ihracatının kesintiye uğraması halinde “Avrupa’da büyüme durabilir ve AB resesyona girebilir.”

Almanya’nın başşehri Berlin’de bir yaya, bir akaryakıt istasyonunun fiyat panosunun yanından geçiyor, 11 Mart 2022. (Fotoğraf: Shan Yuqi/Xinhua)

Aurora’da uzman olarak vazife yapan Casimir Lorenz, “Önümüzdeki kış kritik bir aşama” dedi. Öte yandan, Almanya ve Avrupa Birliği’nin (AB) muhtemelen 2027 yahut 2028’e kadar doğalgaz kasvetinden korkmasına gerek kalmayacak.

Yükselen güç ve motor yakıt fiyatlarının neden olduğu Almanya’daki enflasyon, Nisan ayında 40 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 7,4’e yükseldi. Euro Bölgesi enflasyonuysa yüzde 7,5 ile bundan daha da yüksek çıktı.

Alman hükümetinin yakın vakit evvel yıllık ekonomik büyüme varsayımını yüzde 2,2’ye düşürmesi sonrasında Avrupa Komitesi da Pazartesi günü tıpkı yolu izledi. Almanya için 2022 gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme iddiasını yüzde 4’ten yüzde 2,7’ye düşüren Avrupa Kurulu, öngörülen enflasyon oranını da yüzde 3,5’ten yüzde 6,1’e yükseltti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.