Altay tankıyla ilgili kritik açıklama!

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketinin (ASFAT) 2018-2019-2020 yıllarına ait hesapları TBMM KİT Kurulunda görüşüldü.

ASFAT AŞ İdare Heyeti Lideri ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, burada yaptığı konuşmada, şirketin Türk Silahlı Kuvvetlerinin bakım, tamir, üretim, gemi inşa faaliyetlerinin muvaffakiyetle sürdürüldüğünü söyledi.

Şirketin 4 yıl evvel kurulmasıyla askeri fabrika ve tersanelerin ihracata açıldığını lisana getiren Dere, “ASFAT 4 yıllık süreçte 2,5 milyar dolara yaklaşan proje hacmine ulaştı. Projelerin yüzde 65-70’i ihracat kaynaklı ve karlı halde bu seneyi kapattı.” dedi.

AA’nın haberine nazaran; gemi inşa, uçak ve helikopter bakımında kıymetli sorumluluklar üstlendiklerini belirten Dere, tersanelerin modernizasyonunda da muhakkak bir noktaya gelindiğini bildirdi.

ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün de bugüne kadar imzaladıkları 45 projenin 20’sini vaktinde ve en yanlışsız biçimde bitirdiklerini söyledi.

“En güzelini en ucuza, en kısa müddette ve en yüksek yerlilik oranıyla üretmeyi” hedeflediklerini vurgulayan Akgün, bu yaklaşımın ihracat konusunda da kendilerine avantaj sağladığını tabir etti.

2,5 milyar dolarlık projeyi 273 şahısla yürüttüklerini ve bunun bir “dünya rekoru” olduğunu belirten Akgün, “Hedefimiz kişi başı proje büyüklüğünü 10 milyon dolar düzeyinde tutmak. Olağanda bunun büyüklüğü savunma endüstrisi şirketlerinde 500 bin dolardan birkaç milyon dolara kadardır. Bir proje idare şirketi olarak bunu 10 milyon dolarlar düzeyinde tutuyoruz.” diye konuştu.

TANK PALETİ FABRİKASI

Komisyon üyelerinin tenkit ve sorularını da yanıtlayan Muhsin Dere, Arifiye’deki Tank Paleti Fabrikası’nın “tamamının verilmesi”, “satılması” üzere bir sürecin kelam konusu olmadığını söyledi.

Katar konusunun çok fazla dillendirildiğini tabir eden Dere, “4 yıldır Bakan Yardımcısıyım, hiçbir Katarlı bırakın ortak olmayı, fabrikaya girmedi bile. Ne çalışan ne yönetici o denli bir şey yok. Bir taraftan da BMC’ye yüzde 49 Katar’ın ortak olmasının çok yanlış olduğunu düşünmüyoruz. Savunma endüstrisinde İngiltere, ABD’nin ortak olduğu firmalarımız da var. Bunun yanlış olduğunu düşünmüyoruz lakin Katar özelinde çok dillendiriliyor. Arifiye ile ilgili basına yansımayan, söylenmeyen hiçbir şey yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Altay tankının güç kümesi için arayışların sürdüğünü anlatan Dere, şunları kaydetti:

“BMC Power yerli motor ve transmisyon üretimi için çalışmalara başladı, devam ediyor, şimdi sonuçlanmadı. Onun haricinde Savunma Sanayii Başkanlığımız Kore’den güç kümesi, motor ve transmisyon almak için uğraşıyor. ABD’den de Fırtına obüsü ve tank için bizim çalışmalarımız var. Lakin elimizde motor ve transmisyon yok şu an. Münasebetiyle ‘tank niçin yok?’un karşılığı bu. Bu ortada Almanlardan alınan yedek güç kümeleriyle Arifiye’de ikinci jenerasyon Altay tankını yaptık ve testlerini gerçekleştirdik. Ayrıyeten Fırtına üretimi de devam ediyor. Fabrikaya da 50 milyon dolardan belirli ölçüde yatırım yapıldı. Fabrikanın ortakları değişmedi, BMC’nin ortakları değişti. Fabrikanın statüsüyle ilgili bir şey yok. Fabrika bizim kontrolümüzde, 6 Fırtına obüsü bu sene üretildi, teslime hazır vaziyette. Bütün yetenekleri koruma edilerek faaliyetlerini sürdürüyor.”

Görüşmelerin akabinde ASFAT AŞ’nin hesapları ibra edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.