Avrupa akıllı telefon pazarı düşüyor, Samsun ve Apple düşmüyor

Avrupa akıllı telefon pazarı, jeopolitik belirsizlikler ve kötüleşen makro iklimin 2020’nin 2’inci çeyreğinden bu yana kaydedilen en düşük 3 aylık sevkiyata yol açmasıyla, yılın 2’inci çeyreğinde de düşmeye devam etti. Ancak bu düşüşe rağmen Samsung, 1 yıl öncesine göre daha fazla akıllı telefon sevk etmeyi başarmış ve pazar payını artırmış görünüyor.

Sektör gözlemcilerine göre, Avrupa akıllı telefon segmenti sadece bir yılda yüzde 11 gibi büyük bir düşüş yaşadı. Sevkiyatlar, 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en düşük 3 aylık toplamına ulaştı.

Avrupa’da azalan akıllı telefon pazarında Xiaomi, Oppo ve Realme gibi şirketler zarar görse de Samsung ve Apple geçen yıla göre konumlarını iyileştirebildiler. Şirketler önceki çeyreğe kıyasla bazı aksaklıklar yaşadı, ancak her 2 şirket de yıllık performans artışı kaydetti.

Samsung 1 milyon artış gördü

Samsung , 2021’deki yüzde 27 pazar payına sahipken, 2022’nin 2’inci çeyreğinde Avrupa’da yüzde 32’lik pazar payına ulaşmış durumda. Aynı segmentte Apple (yüzde 24), Xiaomi (yüzde 19), Oppo (yüzde 5) ve Realme’nin (yüzde 3) önünde yer alan Samsung, telefon sevkiyatlarında önemli bir aşama kaydetmeyi başardı.

Samsung yılın 2’nci çeyreğinde, 2021’in 2’inci çeyreğine göre 1 milyon artışla yaklaşık 13 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Ancak, Samsung ve Apple, Rusya’dan çekilmeleri nedeniyle bir önceki çeyreğe göre bir miktar düşüş de yaşadı. Piyasa gözlemcileri bu konuyla ilgili olarak “dibe ulaşıldığını ve ibrenin yakında yukarı döneceğini” umut etseler de, Avrupa’daki durumun kasvetli olduğunu ve toparlanma yolunun kolay olmayacağını da söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.