Azap okulları: Binlerce Amerikan yerlisi çocuk öldürüldü

Amerikan yerlilerinin geçmiş yıllarda asimilasyon hedefli eğitim gördüğü ABD’deki yatılı okullarda yaşananları canlı şahitleri aktardı. Oklahoma’da düzenlenen toplantıda yatılı okullarda öğrencilik yapmış ve hala hayatta olan bireyler dayak, kırbaç, cinsel hücum, zorla saç kısmı ve incitici takma isimler da dahil olmak üzere maruz kaldıkları şiddet hakkında söz verdi.

Okullarda yaşananların canlı şahitleri, o devir boyunca her Amerikan yerlisi çocuğun sistematik azaba maruz kaldığını belirtti. Anadarko’daki Riverside Indian School’da eğitim görmüş Kiowa Kabilesi üyesi ve eski bir ABD Denizcisi olan 84 yaşındaki Donald Neconie, “Hala o acıyı hissediyorum” tabirini kullanırken kendisine yapılanlara dair sorumluları asla affetmeyeceğini lisana getirdi.

ZORLA KÜL SUYU YUTTURDULAR

ABD tarihindeki birinci Amerikan yerlisi bakan olan olan İçişleri Bakanı Deb Haaland’ın da katıldığı toplantı yerli Amerikalıların acı tecrübelerini ortaya çıkarmak için bir yıl süren ülke çapında cinsin birinci durağıydı.

Yakın vakte kadar, federal hükümet, Amerikan yerlilerin eğitim gördüğü yatılı okullardaki yaşananları incelemeye istekli değildi ancak bu durum kelam konusu travmayı yakından bilenlerin siyasette kıymetli mevkilere gelmesiyle değişti. Yetkililer bu çeşit okullarda en az 500 çocuğun öldüğünü söylese de gerçek sayıya araştırmalar ilerledikçe ulaşılabileceği ve sayının on binler olabileceği belirtiliyor. Hâlâ Anadarko’da yaşayan Neconie, 1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başlarında yatılı okulda eğitim alırken ağladığında yahut anadili Kiowa lisanını konuştuğunda dövüldüğünü ve ağzına kül suyu dökülerek azap uygulandığını kaydetti.

12 sene yatılı okulda kaldığını aktaran Neconie, “Benim için cehennemdi” diye konuştu. İçişleri bakanlığının raporuna nazaran 1819 ve 1969 yılları ortasında faaliyet gösteren yatılı eğitim kurumlarının sayısı Oklahoma’da 76, Arizona’da 47, New Meksiko’da 43 olarak kayıtlarda yer alıyor. Belirtilen eyaletlerde hala değerli ölçüde yerli nüfus olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.