Bakan Yanık açıkladı: Pandemide ziyarete kapanan huzurevleri tekrar ziyarete açıldı

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle temeli atılan Darülaceze Toplumsal Hizmet Şehri’nin ayrıntılarını anlattı. Bakan Yanık, Toplumsal Hizmet Şehri’nin mimari yapısını, 1895’ten beri hizmet veren Darülaceze’nin yapısını koruyarak hayata geçireceklerini vurguladı.

Toplumsal Hizmet Şehri’nin dünyada örneği olmayan özel bir tesis olacağını söyleyen Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, “Sosyal Hizmet Kenti hakikaten çok büyük bir proje. Gerçekten bir kent kuruyoruz. Arnavutköy Yassıören bölgesinde yaklaşık bin kapasiteli bir tesis kuruyoruz. Ayrıyeten gelecekte gereksinim olması halinde 19 bin metrekare bir yerde, 12 bin metrekare bir yerde olmak üzere iki farklı rezerv alan bıraktık. Taban artı azami 3 kat olacak. Büsbütün yatay mimari ve özgün Türk mimarisini modelleyerek oluşturduğumuz bir yapı olacak. Tesisin sakinleri için tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik olacak biçimde odalar tasarlandı” diye konuştu.

Bakan Yanık, Toplumsal Hizmet Kenti Projesinde huzurevi hizmeti ünitesi, yatağa bağlı yaşlı ünitesi, alzheimer hastalığı ve demans üzere büsbütün sıhhat hizmeti sağlayacak üniteler ile 50 kişi kapasiteli çocuk yuvası, poliklinik, rehabilitasyon ve toplumsal merkezinin yer alacağını kaydetti. Yanık ayrıyeten tesiste iş atölyeleri konferans merkezi ve Darülaceze’nin ruhuna uygun cami, havra ve kilise üzere ibadet alanlarının olacağını aktardı.

Bakan Yanık konuşmasına şöyle devam etti:
ayrancı escort

“Şu an için yaklaşık 100 bin metrekare üzerine 147 bin metrekare kapalı alan yapacak halde planladık. Gerçek bir Toplumsal Hizmet Kenti olacak. Bakım kuruluşları, toplumsal alanları, ibadet yerleri, orada yaşayan yakınlarını ziyarete gelen insanların kullanabileceği toplumsal alanları ile tam bir kompleks olarak yapıldı.”

Toplumsal Hizmet Kenti Projesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en başından itibaren takip ettiğini belirten Yanık, “Bu projeye Cumhurbaşkanımızın bizatihi talimatıyla, kendisinin işaret ettiği bir vizyon ile çalışmaya başladık. Cumhurbaşkanımızın adım adım her noktasını takip ettiği bir proje. Şükürler olsun ki temelini atmak nasip oldu. İnşallah çok kısa vakitte tamamlayıp milletimizin hizmetine sunmayı istek ediyoruz” dedi.

Darülaceze’nin gereksinim sahiplerine hiçbir etnik, inanç ayrımı yapmadan kapılarını açan bir misyonunun olduğuna dikkat çeken Bakan Yanık, Darülaceze’nin bağışlarla yaşayan, kamu kaynağı kullanmayan bir kurum olduğunu kaydetti. Yanık, “Darülaceze’nin herkese kapsını açarak kucaklayan yapısını bugün bulunduğu yerden Toplumsal Hizmet Şehri’ne taşıyoruz. Tarihten taşıdığı misyonu daha da geliştirmeye, daha da teçhiz edilmiş, daha da güzel imkanlarla lakin birebir ruh ile yeni Toplumsal Hizmet Şehri’ne taşınması kelam konusu” diye konuştu.

Huzurevleri ziyarete açıldı

Önlemli olmak koşuluyla huzurevlerinin şu anda ziyarete açık olduğunu söyleyen Bakan Yanık, “Ziyaretle ilgili kısıtlamalarımızı kaldırdık. Burada şunu söz etmem lazım; pandemi devrinde yaşlı bakım merkezlerinde vefatlar yüzde 80’lere kadar yükseldi. Bizim huzurevlerimizde bu oran yüzde 4 civarında. Münasebetiyle burada çalışma arkadaşlarımız, pandemi devrinde tam bir karantina uygulayarak, çalıştıkları yerlerden çıkmadan, aylarca oralarda kalarak faaliyetlerini sürdürdü. Çalışma arkadaşlarımıza ben bir defa daha teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de yaşlılarımıza etmemiz gerekiyor. Ağır pandemi şartlarında tam karantina, aylarca dışarıya çıkmama, dışarıdan kimsenin gelememesi hiç de kolay değildi. Onlar da bu noktada bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Talimatların, alınan güvenlik tedbirlerinin uygulanması onların başarısıdır” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.