BM’den flaş açıklama: Yeni bir Hiroşima ve Nagazaki tehlikesi!

Guterres, dünyada nükleer silahların yayılma tehlikelerinin arttığına ve tansiyonu azaltmanın önündeki manilerin zayıfladığına vurgu yaparak, bütün bunların, Orta Doğu ve Kore Yarımadası’ndan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar nükleer nitelikteki krizlerin şiddetlendiği bir vakitte olduğuna işaret etti.

“Dünyada jeopolitik tansiyonlar yeni doruklara ulaşıyor, rekabet iş birliğinin önüne geçiyor, diyaloğun yerini güvensizlik ve silahsızlanmanın yerini bölünme alıyor.” ifadelerini kullanan Genel Sekreter, dünyanın artık her zamankinden daha fazla Yayılmayı Tedbire Antlaşması’na muhtaçlığı olduğunun altını çizdi.

“İNSANLIK HİROŞİMA VE NAGAZAKİ’Yİ UNUTMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Guterres, “Ülkeler, gezegenimizde yeri olmaması gereken kıyamet günü silahlarını stoklamak ve bu silahlara yüz milyarlarca dolar harcamak için geçersiz güvenlik ararken, şu anda dünya çapında askeri cephaneliklerde yaklaşık 13 bin nükleer silah bulunuyor.” halinde konuştu.

2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombalarını hatırlatan Guterres, “İnsanlık, Hiroşima ve Nagazaki’nin müthiş yangınlarından öğrenilen dersleri unutma tehlikesiyle karşı karşıya.” dedi.
Guterres, nükleer savaş risklerini azaltacak ve silahsızlanmayı hızlandıracak pratik tedbirler bulunması, nükleer teknolojinin yalnızca barışçıl kullanımının teşvik edilerek bunun için de çok taraflı mutabakatların canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.