CHP’li Akın: Osmangazi Köprüsü’nde araç sayısını değil, gelir garantisini açıklayın

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, bayram periyodunu kapsayan 14 günde Osmangazi Köprüsü’nden 757 bin 227 aracın geçmesinin büyük bir muvaffakiyet üzere sunulmasını eleştirerek “Açıklanması gereken araç sayısı değil; gelir garantisinin sağlanıp sağlanamadığıdır” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın geçiş ve gelir garantisi verdiği köprülere ait bilgileri sırf bayram devirlerinde açıklamayı alışkanlık haline getirdiğine dikkat çekti.

Köprüden geçen araç sayısının garanti edilen meblağa ulaşmasının Türk lirasındaki kıymet kaybının akabinde gelir garantisini sağlamadığını söz eden Akın, yazılı bir değerlendirmede bulundu.

YİNE KAMU BÜTÇESİNDEN

Akın, Osmangazi Köprüsü’ne günlük 40 bin araç için 35 dolar artı KDV olmak üzere yaklaşık 38 dolar fiyatında gelir garantisi bulunduğunu hatırlattı.

“Gelir garantisine hiç artış yapılmadığı varsayılsa bile Osmangazi Köprüsü’nden araba geçiş fiyatı için alınan meblağ aktüel kura nazaran 10,5 dolara (184,5 lira) denk gelmektedir” diyen Akın, “Dolayısıyla ortada oluşan yaklaşık 27,5 dolar fiyatındaki fark, günde 40 bin araç geçmesi durumunda bile yeniden kamu bütçesinden karşılanmaktadır” diye konuştu.

“Bu manada bayram periyodunu kapsayan 14 günde Osmangazi Köprüsü’nden 757 bin 227 aracın geçmesini büyük bir muvaffakiyet üzere sunulması kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir” diyen Akın, şöyle devam etti:

“Açıklanması gereken araç sayısı değil; gelir garantisinin sağlanıp sağlanamadığıdır. Aktüel kura nazaran (1 dolar 17,55 lira) 35 dolar artı KDV’nin bedeli yaklaşık 670 lira olarak hesaplanmaktadır.

Osmangazi Köprüsüne verilen günlük 35 dolar artı KDV üzerinden 40 bin araç geçiş garantisi için kamu bütçesinden hiç ödeme yapılmaması için şirketin günlük yaklaşık 26,7 milyon lira (1 milyon 520 bin dolar) fiyatında gelir elde edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu gelir elde edilmezse eksik kalan meblağ kamu bütçesinden şirkete ödenmektedir.”

‘2 HAFTAYI DEĞİL, 52 HAFTANIN TAMAMINI AÇIKLAYIN’

“Bayram periyodunda Osmangazi Köprüsü’nden her ne kadar garanti edilen araç sayısı iki katına ulaşsa da iktidarın yanlış siyasetleri nedeniyle Türk Lirası’ndaki paha kaybı döviz üzerinden verilen gelir garantilerinin yükünü artırmaktadır” diyen Akın, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Osmangazi Köprüsü’nden 80 bin araç geçmesi durumunda geçiş fiyatı olarak (araç başına 184,5 lira) toplam 14 milyon 760 bin lira alınmıştır. Lakin 40 bin araç için 35 dolar artı KDV’nin toplam meblağı ise şimdiki kura nazaran yaklaşık 26,7 milyon liraya denk gelmektedir.

Bu kapsamda bir günde 80 bin araç geçse bile gelir garantisinin sağlanması için köprüyü işleten şirkete 11 milyon 940 bin lira meblağında ödeme yapılması gerekmektedir.

AK Parti iktidarı sırf bayram devrine ait 2 haftalık dataları açıklayıp döviz üzerinden verilen gelir garantileri nedeniyle kara deliğe dönüşen köprüleri tatlı göstermeye çalışıyor.

İktidara davetimiz bir yılda sırf 2 haftalık dataları değil, 52 haftaya ait dataları açıklayın.

Türk Lirası’ndaki paha kaybının akabinde Osmangazi’ye verilen gelir garantisinin sağlanması için iki seçenek var: Ya günde 145 bin araç geçecek ya da dolar kuru 4,5 liranın altına inecek. Hasebiyle sayın bakan ya matematik bilmiyor ya da şuurlu bir biçimde kamuoyunu yanıltıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.