CHP’li Girgin: Yangınların sebebi güç nakil çizgilerinin bakımsızlığı mı?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, çıkan orman yangınlarının elektrikte özelleştirme siyasetleri ile özel şirketlerin sınırlarda gereken bakım ve yenileme sürecini yapıp yapmadığının tespiti için meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, orman yangınlarının elektrikte özelleştirme siyasetleri ile olan ilgisinin açığa çıkarılması ve özel şirketlerin güç nakil sınırları için gereken bakım ve yenileme sürecini yapıp yapmadığının tespiti için meclis araştırması açılmasını istedi.

Girgin, “1980 sonrasında hayata geçirilen özelleştirme siyasetlerinin ekonomik, toplumsal, politik sonuçları olduğu üzere birtakım çevresel sonuçları da vardır. Bu çevresel sonuçların en vahimlerinden biri, elektrikteki özelleştirmelerin yangına sebebiyet verecek sonuçlar üretmesidir” dedi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ŞİRKETLERİ DENETLEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR

Enerji nakil çizgilerinin bakımsızlığı kıymetli bir yangın nedeni olduğunu belirten Girgin, şöyle konuştu:

*Tarım Orman İş Sendikasının yaptığı açıklamaya nazaran, iktidarın müdafaası altında olan güç şirketlerinin ‘Maliyeti yüksek’ münasebeti ile güç sınırlarına bakım yapmadığı, yangınların büyük çoğunluğunun güç nakil çizgilerinden çıktığı söz ediliyor.

*Sözleşmeye nazaran yangına neden olan şirketlerin büyük tazminat ödemesi gerektiği söylenmektedir.

*Ayrıca bu çizgiler şiddetli rüzgârda ya kopuyor, ya da birbirlerine değerek kıvılcım şelalesi yaratıyorlar.

*Hatların altındaki orman örtüsünün de maliyet münasebeti ile temizlenmediği sav ediliyor. Meğer Orman Genel Müdürlüğü ile güç şirketlerinin yaptığı kontratlarda ‘Bakım şartı’ açıkça yer alıyor.

*Bu bakımların yıllık ve mevsimsel olarak (kışlık ve yazlık) sistemli olarak yapılması şirketlerin sorumluluğundadır.

*Orman Genel Müdürlüğü (OGM) şirketleri denetlemek ve uyarmakla yükümlüdür. Nakil çizgilerindeki ihmaller ve bakımsızlık yangına neden olursa güç şirketlerini çok önemli ceza ve tazminatlar bekliyor.

ORMANLARDAKİ ÇİZGİLERİN YILLIK VE MEVSİMLİK BAKIMLARI YAPILMALI

Geçen ve bu yıl Muğla vilayetinde çıkan orman yangınlarının en kıymetli nedenlerinden birinin de güç nakil sınırları olduğunu söyleyen Girgin şöyle konuştu:

*Muğla’da elektrik dağıtım ve perakende satışına ait işler 15 Ağustos 2008 günü özelleştirilmiştir. Muğla’da bin 20 km.

*170 kilowat ve 206 kilometre de 400 kilowat havai güç iletim çizgisi bulunuyor. Bu çizgilerin yerleşim yerlerindeki kısmının yer altına alınması, orman alanında kalan kısmının ise bakımlarının yıllık ve mevsimsel olarak nizamlı yapılması ve bu bakımların denetlenmesi gerekmektedir.

“YANGIN ELEKTRİK TRAFOSUNDAN ÇIKTI”

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya nazaran, geçen yıl Muğla bölgesinde çıkan orman yangınlarının değerli kısmı elektrik sınırlarından kaynaklandığını da hatırlatan Girgin, şöyle konuştu:

*Bu yıl, Datça’da 13 Temmuz’da başlayan ve 14 Temmuz’da denetim altına alınan yangın, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yapılan açıklamaya nazaran bir elektrik trafosundan çıkmıştır.

*Datça, Marmaris ve geçen yıl Muğla genelinde çıkan yangınların ve Türkiye genelindeki yangınların elektrikte özelleştirme siyasetleri ile olan bağlantısının açığa çıkarılması, özel şirketlerin güç nakil sınırları için gereken bakım ve yenileme sürecini yapıp yapmadığının ve bu mevzuda kamunun kâfi kontrol yapıp yapmadığının tespiti konusunda meclis araştırması açılmalıdır.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Girgin ayrıyeten, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir de soru önergesi verdi. Girgin, elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluk alanında güç nakil sınırları nedeniyle kaç orman yangını çıktığını sordu. Bu yangınlara ait soruşturmalar sonucunda hangi yaptırım kararları alındığını, bu kararların kamuoyu ile paylaşılıp paylaşılmadığını ve çizgilerin yıllık ve mevsimlik bakımlarının vaktinde yapılıp yapılmadığının da yanıtını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.