Dönerciye, ‘pilav üstü’ siber taarruz: 505 bin kişinin bilgisi çalındı

Türkiye genelinde 110’dan fazla şubesi olan Baydöner Restoranları’na siber taarruz düzenlendiği açıklandı. Merkezi İzmir’de bulunan Baydöner’in bilgi süreç yöneticisinin bilgisayarına ziyanlı bir yazılım ile düzenlenen akında, şirketin web servis şifreleri çalındı.

Habertürk’te yer alan habere nazaran, web sitesinin yanı sıra iOS ve Android platformları için geliştirilen taşınabilir uygulamaları üzerinden de sipariş alan Baydöner’deki bilgi ihlaline ait incelemeler devam ederken, birinci tespitlere nazaran 505 binden fazla şahsa ilişkin isim, e-posta, cep telefonu, cinsiyet, yaşadığı kent üzere ferdî bilgilerin ele geçirildi.

2006 yılında kurulan Baydöner’in internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran Türkiye ve Irak’ta toplam 110’un üzerinde şubesi bulunuyor.

ŞİRKET YÖNETİCİSİNE ZİYANLI YAZILIM TUZAĞI

Şahsî Bilgileri Muhafaza Kurumu’ndan (KVKK) bahisle ilgili olarak yapılan kamuoyu açıklamasında, Baydöner Restoranları A.Ş.’de yaşanan sözkonusu bilgi ihlali ile ilgili olarak özetle şu bilgiler verildi:

– İhlal, data sorumlusunun Bilgi Süreç Yöneticisinin bilgisayarının ziyanlı bir yazılım ile taarruza uğraması ve web servis şifrelerinin ele geçirilmesi sonucu gerçekleşti.

– İhlal, 21.05.2022 tarihinde gerçekleşti ve 22.05.2022 tarihinde tespit edildi.

– İhlalden etkilenen kişi kümeleri çalışanlar, kullanıcılar ve aboneler/üyelerden oluştu.

– İhlalden etkilenen şahsî datalar şunlar: Müşterilerin isim, e-posta, cep telefonu, cinsiyet, yaşadığı kent bilgileri.

– İhlalden 505 bin 337 kişi etkilendi. (HABER MERKEZİ9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.