Dünyanın gözü bu rotada! Bu türlü duyurdular: Çin ve İngiltere değil Türkiye tesirli olmalı

Pakistan’da düzenlenen 16. Milletlerarası Toplumsal Bilimler ve 4. İpek Yolu Konferansı’nda iştirakçiler, İpek Yolu projesinin Türkiye’nin yönlendireceği halde düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Konferans; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Fikir ve Araştırma Merkezi (ADAM), İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin (NUST) iş birliğinde düzenleniyor.

Konferansta, Türkiye-Pakistan bağlarının tarihi, iki ülke ortasındaki ekonomik iş birliği fırsatları, toplumsal ve kültürel ilgiler, İpek Yolu’nun canlandırılması, kalkınmada İslam iktisadı ve maliyesinin rolü üzere bahisler masaya yatırıldı.

Gazeteci müellif Yusuf Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İpek Yolu’nun İngilizlerin projesi olduğu değerlendirmesinde bulunarak “İpek Yolu’nun çerçevesini bunlar çizmesin. Bağlantı biçimini Çinliler ve İngilizler değil, biz belirleyelim.” dedi.

Kaplan, İpek Yolu coğrafyasının Müslüman coğrafyası olduğunu vurgulayarak “Coğrafyayı birleştirecek değerli bir proje, bu sebeple İpek Yolu teşebbüsünü bizim yönlendireceğimiz biçimde algılamamız lazım.” diye konuştu.

Pakistan-Türkiye bağlantılarına de değinen Kaplan, bağların telaffuzlar seviyesinde çok âlâ olduğunu, hareketlerde ise o kadar güzel olmadığını gördüklerini söyledi.

Kaplan, konferanslarda bir sürü şeyin konuşulduğunu lakin fiili adımların atılması gerektiğini kaydetti.

“İPEK YOLU, TÜRKİYE’NİN LEHİNE KULLANILMALI”

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ADAM Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. Mehmet Bulut, AA muhabirine, bu konferansı daha evvel 15 farklı ülkede yaptıklarını, 16’ncısı için Pakistan’da olduklarını belirtti.

Bulut, bu bölge ile Türkiye’nin bin yıllık geçmişi olduğunu tabir ederek 19. yüzyıla kadar İpek Yolu coğrafyasının dünya iktisadında çok değerli bir rol oynadığını hatırlattı.

İpek Yolu’nun tekrar canlandırılmasının ehemmiyetini vurgulayan Bulut, “Dünya iktisat merkezi, Avrupa’dan Asya’ya kayıyor. İpek Yolu ülkelerimizin lehine olacak halde kullanılmalı.” tabirlerini kullandı.

İPEK YOLU’NDA TEKNOLOJİ VURGUSU

Hayber Pahtunhva Yatırım ve Ticaret Konseyi Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Hasan Davud Butt ise İpek Yolu projesinde teknolojinin değerine işaret etti.

Butt, ticaret sisteminin tek yapılı olması gerektiğini vurgulayarak Çin’den Türkiye’ye giden tacirlerin tek bir siyaset altında hareket etmesinin gerekliliğine dikkati çekti.

Tüm bu süreci bütünleştirmek için kolay dijital temasın ehemmiyetine vurgu yapan Butt, “Biz eski İpek Yolu ruhu altında dijital bir İpek Yolu’ndan bahsediyoruz. İpek Yolu’nun ruhu birebir olmalı lakin teknolojiyi kullanmalıyız.” diye konuştu.

PAKİSTAN İLE TÜRKİYE DOĞAL PARTNER

NUST Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Rizvan Riaz ise Pakistan ile Türkiye’nin birlikte büyümesinin kıymetine dikkati çekerek bu iki ülkenin doğal partnerler olduğunu söyledi.

Riaz, Türkiye ve Pakistan’ın tarihi bağlantılarına atıfta bulunarak konferansın sonunda birlikte ileriye nasıl hareket edileceğine dair açık bir görüşün olacağını kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.