Elektrik ve doğalgaza artırım geldi

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 1 Haziran 2022 prestijiyle artırım yapıldı.

Doğalgazda haziran ayında geçerli olacak mesken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim maksatlı tarife belirlendi.

Konutlarda kullanılan doğalgazın ünite fiyatında yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın ünite fiyatında yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın ünite fiyatında ise yüzde 10 artış oldu.

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, haziran ayına ait tarife tablosuna nazaran, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine haziranda uygulanacak satış fiyatı, bin metreküp doğalgaz için 3 bin 264 lira, sanayi abonelerinin tarifesi de bin metreküp doğalgaz için 10 bin 416 lira oldu.

Elektrik üretim gayeli tarifede bin metreküp doğalgazın fiyatı ise 12 bin 500 lira olarak belirlendi.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

ELEKTRİK FİYATLARINDA ARTIŞ

Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 artırım yapıldı.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) faaliyet bazlı, kesin ve yeşil tarife tabloları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, birinci kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde kilovatsaat başı fiyat 129,0639 kuruş, yüksek kademede yer alanların tarifesinde ise kilovatsaat başı fiyat, 192,7977 kuruş oldu.

Birinci kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat fiyatı, 208,9154 kuruş, yüksek kademedeki kilovatsaat fiyat da 278,0099 kuruş olarak belirlendi.

Alçak tansiyon sanayi abonelerinin elektrik tarifesinde kilovatsaat fiyatının 287,5739 kuruş olması kararlaştırıldı.

Öte yandan, yeşil tarifede kilovatsaat fiyatı 268,2821 kuruş olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.