Erdoğan Meclis’e davet yapmıştı: Maaşı değişmeyecek

ANKARA – TBMM Genel Konseyinde ek bütçe teklifi üzerinde görüşmeler başladı. AK Parti’nin önergesiyle cumhurbaşkanı ödeneğinde artışa imkan sağlayan “Cumhurbaşkanı ödeneğinin yüzde 20,2 artırılmasına” ait tabir 2022 yılı ek bütçe teklifinden çıkarıldı.

Ek bütçe teklifi Meclis’e sunulduğunda CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, yapılan artışla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşının 141.453 TL’ye yükseleceğini belirtmiş, “Cumhurbaşkanı’nı etkileyen ekonomik kriz taban ücretliyi etkilemiyor mu? Minimum fiyatlı 4.253 TL’ye mahkum mu kalacak?” demişti.

AK Parti idaresi Erdoğan’ın maaşına artırım yapılması ile bu oranın emekli cumhurbaşkanı, emekli başbakan ve emekli milletvekillerine yansıtılacağını, düzenlemenin de bu nedenle yapıldığını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu tartışmaya reaksiyon göstermiş, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir davette bulunmak istiyorum. Ek bütçenin genel heyetteki görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı ödeneğiyle ilgili hususun kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum. Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bu sebeple hiç kimsenin mağduriyete uğramaması için de gündeme gelecek birinci kanun teklifinde emekli milletvekillerinin maaşının öbür bir formüle nazaran düzenlenmesi yerinde olacaktır” demişti.

Yapılan değişiklik ile Cumhurbaşkanı maaşı 2022 bütçesinde öngörüldüğü üzere 100 bin lira olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.