HDP’den Nedim Şener ve Mehmet Özhaseki hakkında hata duyurusu

HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile milletvekilleri, AKP yandaşı Nedim Şener hakkında hata duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

HDP’den yapılan açıklamada Şener’in Haber Küresel televizyonunda katıldığı bir programda HDP milletvekilleri ve oy veren milyonlarca bireye hakaret ettiği belirtildi.

HDP’den bahse ait yer alan bilgilendirme şöyle:

“Eş Genel Liderlerimiz ve milletvekillerimiz, 17 Haziran günü Haber Küresel isimli televizyon kanalında milletvekillerimize ve partimize oy veren milyonlarca bireye hakaret eden Nedim Şener isimli “gazeteci” hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Kelam konusu programda partimizi “gayri yasal, ahlak dışı” olarak nitelendiren bu şahıs hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan kabahat duyurusunda, şüphelinin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik yahut aşağılama, nefret ve ayrımcılık, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ve tehdit” kabahatlerini işlediği tabir edildi.

“Şüphelinin ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan kelamları müvekkillerde olduğu üzere toplumun büyük bir kesitinde ve bilhassa Halkların Demokratik Partisine (HDP) oy veren ve vermeyi düşünen herkeste büyük bir infial yaratmış, rencide etmiştir.” denilen kabahat duyurusunda bu kelamların fikir ve söz özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtildi. Şener’in konuşmasının bir bütün olarak nefret ve ayrımcılık, aşağılama, tehdit, hakaret, siyasi tercihleri ve kanıları nedeniyle seçmenin kınanması üzere birçok hatası içerdiğine dikkat çekildi.”

ÖZHASEKİ HAKKINDA DA HATA DUYURUSU

Öte yandan HDP, AKP Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki hakkında da cürüm duyurusunda bulundu.

Özhaseki’nin 20 Şubat 2021 tarihinde Kayseri’de Sami İpek Caddesi’nin açılışında sarf ettiği, “Lanet olsun oylarına. Onların oylarının Allah belasını versin. Bunları her fırsatta söylemeliyiz” tabirlerinin infial yarattığı belirtildi.

Söz konusu konuşmanın tabir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı belirtilen dava dilekçesinde şöyle denildi:

“Konuşma bir bütün olarak nefret ve ayrımcılık, halkı kin ve düşmanlığa teşvik yahut aşağılama, hakaret, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, siyasi tercihleri ve fikirleri nedeniyle seçmenin kınanması üzere bir çok kabahati birlikte oluşturmaktadır. Tabir özgürlüğünün sınırlanması ile bağlı olarak TCK ‘nın ilgili hususları bilhassa de kamu barışının korunmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar söz özgürlüğü temel itibariyle sınırsız olsa da, bu düzenlemede somutlaştırıldığı üzere, kamu barışı biçimindeki hukukî kıymetin korunması hedefiyle sınırlamaya maruz kalmaktadır.”

Dosyada ayrıyeten, “Şüpheli bu kelamları ile HDP’ ye oy verenlere yahut vermeyi düşünenlerin temel haklarını ihlal ettiği üzere demokratik işleyişe karşı tahammülsüzlüğünü ortaya koymuştur” denilerek Özhaseki’nin nefret ve tehdit hatası işlediği söz edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.