Hindistan’da protestolara yasakçı tahlil: İnterneti kesin talimatı

SELMAN CÖMERT

Hindistan hükümeti, dört gün evvel açıklanan Agnipath planının akabinde ülke genelinde başlayan protestoları durdurmak için Bihar eyaletinin çeşitli noktalarında internet hizmetlerini askıya alma yoluna başvurdu. “Büyük savunma ıslahatı olarak” tanıtılan Agnipath planı; Hindistan’ın kara ordusuna, donanmasına ve hava kuvvetlerine kısa müddet için kiralanmış askerlerin girebilmesini öngörüyor. Plan kapsamında her yıl yaklaşık 50 bin asker alımı yapılacak ve bu askerlerin yüzde 25’i misyona devam edebilecek.

Söz konusu planın yol açtığı en büyük tasalardan biri, dört yıl vazife yapan kiralık askerlerin mühlet bitiminden sonra ne yapacağı. Reuters’te yer alan habere nazaran, protestolarda şimdiye kadar bir gösterici öldü ve 12’den fazla kişi yaralandı.

AMAÇ, ORDUYA DAHA FAZLA İNSAN GETİRMEK

Hükümet, Agnipath planının, Hindistan’ın 1,38 milyon kişilik silahlı kuvvetlerinin yaş ortalamasını düşürmek ve artan emeklilik maliyetlerini azaltmak için dört yıllık kontratlarla orduya daha fazla insan getirmeyi amaçladığını söyledi. Bu planı protesto etmek için Bihar, Telangana, Uttar Pradesh ve Batı Bengal’de sokaklara çıkan ve çoğunluğu genç erkeklerden oluşan göstericiler, planın savunma güçlerinde sabit maaşlar, emekli maaşları ve başka yararları garanti eden kalıcı işler için fırsatları sınırlayacağından tasa ediyor.

15 SEMTTE TOPLUMSAL MEDYAYA ERİŞİM YOK

Protestocuların bu hafta yolcu trenlerini ve otobüsleri yaktığı Bihar’da üst seviye yetkili bir polis olan Sanjay Singh, eyaletin 15 semtinde Facebook, Twitter ve Whatsapp üzere toplumsal medya platformlarına erişim mahzuru getirildiğini söyledi. Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradesh’te polis en az 250 kişiyi önleyici tutuklamalar ismi altında gözaltına aldı. Kimi göstericiler polisi çok güç kullanmakla suçladı.

‘PROTESTOLAR YANLIŞ BİLGİLER SEBEBİYLE YAYILDI’

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, gençleri yeni plana başvurmaya çağırdı. Donanma şefi Cuma günü yaptığı açıklamada, protestoların beklenmedik olduğunu ve muhtemelen yeni sistem hakkındaki yanlış bilgiler sonucu yayıldığını söylemişti.

Amiral R. Hari Kumar, Reuters TV ortağı ANI’ye verdiği demeçte, “Böyle bir protesto beklemiyordum. Hint ordusunda şimdiye kadar gerçekleşen en büyük insan kaynakları idaresi dönüşümü” sözlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.