İlhan Taşcı’dan RTÜK’e davet: ‘Sürtük’ tabirini de inceleyin

Partisinin haftalık küme toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seyahat Direnişi’ni ve aksiyoncuları amaç aldı. Konuşmasında eylemcilere hakaret eden Erdoğan, direnişe katılan yurttaşlar için ‘sürtük’ sözünü kullandı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Düşünün Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler, bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar bu türlü, bunlar çürük, bunlar sürtük, bunlar için ulu mabed nedir, ne değildir, o denli bir şey yok.”

TAŞCI’DAN RTÜK’E DAVET

Kelam konusu tabirlere reaksiyon yağarken; Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımla, heyet idaresine davette bulundu.

RTÜK’ün Erdoğan’ın konuşmasını yayınlayan kanalları incelemesi gerektiğini belirten Taşcı, “Siyasilerin faaliyetlerini denetlemeye başlayan RTÜK, Seyahate katılanlara ‘sürtük’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını canlı veren kanalları 6112 sayılı yasanın 8/1/m ile n bendinde düzenlenen yayınlarda ‘kaba, argo ve müstehcen’ sözlere yer verilemeyeceği prensibi istikametinden incelemeli” sözlerini kullandı.

KANALLARA ‘KILIÇDAROĞLU’ CEZASI KESMİŞTİ

RTÜK, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ailesinin TÜRGEV ve Ensar vakıfları üzerinden ABD’deki paravan bir vakfa 1 milyon lira aktardığı ve kaçacağı argümanında bulunduğu açıklamasını yayınlayan Tele1, KRT, Flash ve Halk TV’ye para cezası kesmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.