İstanbul’da yaşadığı konut soyulan Azerbaycanlı şair hırsızlara seslendi: ‘Beş yılda yazdığım romanımı geri getir’

SALİHA SULTAN

Son bir yıldır İstanbul’da yaşayan, günümüz Azerbaycan şiirinin önde gelen şairlerinden Şehriyar del Gerani’nin Üsküdar’daki meskenine hırsız girdi. Ülkesine dönmesine iki hafta kala büyük mağduriyet yaşan şairin en büyük kederi ise, son beş yıldır üzerinde çalıştığı, şimdi yayımlanmamış romanının, onlarca kıssa ve şiirinin de konuttan çalınan bilgisayarında kayıtlı olması. Yaşadığı üzüntüyü KARAR’a lisana getiren şair del Gerani, çalışmalarının kayıtlı olduğu bilgisayarının Üsküdar Cumhuriyet Mahallesi Meşecik Sokak’ta bulunan apartmanın giriş katında oturduğu konutundan çalındığı gerekçesiyle polise başvurduğunu aktardı.

‘O DA İNSANDIR, EMEĞİN MANASINI BİLİYORDUR’

Polisin hususa çabucak ilgi gösterdiğini, parmak izi çalışması yaparak hırsızı yakalamak için çalışma başlattığı söyleyen del Gerani, “Polis büyük bir dikkatle araştırmasını yapıyor, onlara itimadım tam. Lakin benim için meskenden alınan maddi şeylerin, eşya olarak da bilgisayarın hiçbir ehemmiyeti yok. Bilgisayarımda yer alan, bazen bir oturuşta yirmi saat boyunca hiç yerimden kalkmadan yazdığım romanıma, şimdi hiçbir yerde yayımlamadığım şiirlerim ve öykülerime üzülüyorum. Hiçbir yedekleme yapmamıştım, hepsi yalnızca bilgisayarımda kayıtlıydı” diye konuştu. Hırsızlığın geçtiğimiz hafta sonu meydana geldiğini belirten şair, hüznünü “Günlerdir kendime gelemiyorum. Yaşadığım üzüntüyü lakin benim üzere yazan yahut kitaplarla haşır neşir beşerler anlayabilir. Bir müellif için bundan daha acı bir darbe olamaz” kelamlarıyla lisana getirdi. Günlerdir bilgisayarında bulunan çalışmalarına erişmek için her yolu denediğini belirten del Gerani, hırsıza şöyle seslendi: “Kendisi şayet sesimi duyuyorsa, bilsin ki bilgisayarın benim için maddi bir değeri yok. Lütfen vicdanlı davransın, içindeki çalışmalarımı bana ister ‘[email protected]’ mailim yoluyla ister öteki biçimde iletsin. Maddi kayıplar telafi edilir fakat son beş yıldır emek verdiğim romanımı, şiirlerimi, öykülerimi tıpkı halde yerine koymam mümkün değil. Bütün emeklerim yitti gitti. Hırsız da olsa o da herhalde insandır, bu türlü bir emeğin ne manaya geldiğini varsayım ediyordur. lütfen vicdanıyla hareket etsin.”

‘VİCDANLI OLURSA ŞİKAYETİMİ GERİ ÇEKECEĞİM’

18 Eylül’de Azerbaycan’a, ülkesine dönmeye hazırlandığının altını çizen del Gerani “Türkiye, İstanbul bütün Azerbaycanlılar için olduğu üzere benim için de çok kıymetli bir kent. Ülkeme bu acıyla dönmek istemiyorum. İnanıyorum ki, bu türlü berbat bir olaydan da güzel bir kıssa çıkabilir. Bu bilgisayarımı alan kişinin elinde, bir hırsızın bile vicdanlı bir insan olduğunu görmek istiyorum” diye tamamladı. Del Gerani, son olarak bilgisayarını çalan kişinin kendisine Instagram’dan ‘del_gerani’, Facebook’tan Shahriyar Del Gerani ismiyle kullandığını toplumsal medya hesaplarından da ulaşabileceğini, çalışmalarını geri yolladığı takdirde hakkındaki şikayeti de geri çekeceğini kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.