İtalya, Sardunya Adası’na taşınacak bireylere 270 bin TL ödemeyi teklif ediyor

İtalya’nın kırsal bölgelerinden Sardunya Adası’nın yetkilileri, bölgeyi canlandırmak emeliyle taşınacak şahıslara 15 bin Euro (yaklaşık 270 bin TL) ödemeyi teklif ettiklerini açıkladı.

Yetkililer, insanları İtalya’nın kırsal bölgelerine çekmeye yardımcı olmayı ve konut satın alanlara kıymetli ölçüde mali yardım sağlayarak küçük kasabalardaki ticareti desteklemeyi amaçlayan teşebbüs için 45 milyon euro bütçe ayırdığını söyledi.

Sardunya, Akdeniz’deki en büyük ikinci ada pozisyonunda bulunurken yaklaşık bin 600 kilometrelik plajları ve Milattan Evvel periyottan kalma liman kasabaları ile öne çıkıyor.

Bununla birlikte İtalya’nın öteki kırsal alanları üzere bölgedeki genç jenerasyonlar iş için büyük kentlere akın ettikçe azalan nüfus ve küçülen iktisattan ötürü zorluk yaşıyor.

Akdeniz’deki en büyük ikinci ada pozisyonunda bulunan Sardunya Adası’nın yaklaşık bin 600 kilometre uzunluğunda kıyı şeridi bulunuyor. 

Sardunya Devlet Lideri Christian Solinas yaptığı açıklamada, “İlk kere konut alanlara yapılan bu katkılar sayesinde, Sardunya taşınacak yahut bir aile kurmaya karar verecek olanlar için verimli bir taban haline geliyor” diye konuştu.

Solinas, “Toprakların, iç bölgelerin ve en dezavantajlı bölgelerin tekrar nüfusları için yeni siyasetlerden geçmesi gereken gerçek bir gelişme olmadan büyüme olamaz” derken, “Gençlerin kalmaya karar vermeleri ve en kırılgan bölgelerin ekonomik dokusunu geliştirmeleri için şartlar oluşturduk” açıklamasında bulundu.

EN AZ 18 AY BÖLGEDE YAŞANMASI GEREKİYOR

Sunulan teşvik ile birlikte Avrupa’nın en hoş adalarından birine taşınmak için 270 bin TL’den fazla yrdım alma mümkünlüğü birkaç uyarıyı da beraberinde getiriyor.

Kurallara nazaran, alınan hibe parası sırf Sardunya’daki bir konutun satın alınması yahut yenilenmesi için kullanılabilirken, kelam konusu mülk, tıpkı vakitte, ekonomik takviyeye en çok gereksinim duyan kasabalar olan nüfusu 3 binden az olan bir belediyede yer almalıdır.

Ayrıca, Sardunya hükümeti, ödenecek ölçüsü alan kişinin büsbütün kelam konusu bölgede yaşaması gerektiğini belirtirken, alınan fiyatın berbata kullanılmaması ismine bireylerin 18 ay boyunca bölgede yaşaması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.