Kars’ta bitki çeşitliliği görsel şölen sunuyor

Kars, ilkbahar aylarını ağır yağışla geçirdi.

Sağanak yağışlar tarla, mera ve ovaları olumlu istikamette etkiledi. Bölgede bitki çeşitliliğindeki randımanın artmasıyla adeta renk cümbüşü yaşandı.

Düğün döneminde yaşanan yoğunluk, ovalara da yansıdı. Dış çekim yaptırmak isteyen çiftler, doğal stüdyo olarak tarlaları ve ovaları tercih etti.

“Bu kadar renk cümbüşünü diğer yerde göremezsiniz”

Bölgede çekim yaptıran damat Maksut Uray, “Dış çekim için biz de doğal ortamı seçtik. Bu kadar renk cümbüşünü diğer yerde göremezsiniz, yaz ayındayız ve çiçekler hala varlıklarını sürdürüyor.” diye konuştu.“Bu verimlilik biiz sevindiriyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) İdare Konseyi Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Adem Ertaş, Kars’ta uzun yıllar sonra binlerce çiçeğin açtığını söyledi. Ertaş, “2022’de tesirli olan kar ve devam eden sağanaklarla bu yıl Kars uygun yağış aldı. 2021’de yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçiler büyük problemler yaşadı. Bu manada ilimiz de bundan en olumsuz etkilenenlerden biri. İlimiz tarım ve hayvancılık bölgesi, bundan ötürü da ot ve hasat edilen yem bitkileri ilimiz açısından çok kıymetli.

Bu verimlilik bizleri sevindiriyor, şu anda flora, rengarenk otlarla, çiçeklerle bezenmiş durumda. Tarlalar adeta halı desenlerini andırıyor.” dedi.

Arpa ve buğday hasadı başlayacak

Ertaş, çiftçilerin birkaç gün içinde ot hasadına başlayacağını da belirterek daha sonra bu mesailerin arpa ve buğday hasadıyla devam edeceğini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.