Kayseri’de 2 bin 300 yıl evvel de ithalat varmış

Kayseri-Sivas karayolu üzerinde bulunan Kültepe-Kaniş-Karum ören yerinde hafriyat çalışmaları yaklaşık 75 yıldır devam ederken, çıkarılan dokümanlarla Anadolu tarihi aydınlatılmaya devam ediyor.

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran dokümanların gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde bu dönem yürütülen çalışmalarda birinci kere Kayseri’nin Hellenistik Dönem’de uzak coğrafyalarla olan ilgileri kanıtlanmış oldu.

Kültepe Kaniş Hafriyat Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Elemanı Burcu Tüysüz’ün aktardığı bilgilere nazaran, 75 yıldır hafriyat çalışmaları devam eden Kültepe’de 2022 hafriyat döneminde höyüğün çabucak hemen merkezinde tespit edilen Hellenistik Dönem’e ilişkin yapılar üzerindeki çalışmalarda değerli sonuçlara ulaşıldı.

Öğretim Elemanı Burcu Tüysüz, “Bunlardan biri Kayseri’nin Hellenistik Dönem’deki ticari alakalarına ışık tutacak datalardır. Bununla ilgili olarak iki mühürlü amphora kulp kesimi tespit edilmiştir. Antik Çağ ticaretinde zirai hususların ihracatında kullanılan bu amphoralar, Kültepe’ye ve Kayseri’ye bölge dışından gelen tüketim eserlerinin delilidir. Bu yıl tespit edilen amphora kulplarından birinin üzerinde Rhodos adasına, başkasının üzerinde ise Thasos adasına ilişkin mühür bulunmaktadır. Rhodos adasına ilişkin örnek üzerinde yönetici Kleonymos II’ye ilişkin mührü taşımaktadır ve onun yöneticilik tarihi MÖ 182 yıllarıdır. İkinci mühür Thasos adasına ilişkin yönetici Gorgos’un ismini taşımaktadır. Onun faaliyet yılları ise MÖ 226-208’dir. Bu iki örnek Kültepe’nin Hellenistik Dönem’de Rhodos adası ve Thasos adasına ilişkin eserleri kullandığını göstermektedir. Bu eserlerin burada yaşayan halk tarafından tercih edilmesi ise sosyo-ekonomik yapı hakkında ipucu vermektedir. Bu bağlamda baktığımızda kentte alım gücü yüksek beğeni sahibi kesitin yaşadığını görmekteyiz. Bu değerli bilgiler, kısıtlı alanlarda yapılan çalışmalardan elde edilmiştir. Burada yapılacak olan Hellenistik Periyot hafriyatları ve bu kazılardan elde edilecek yeni datalar, elbet ki Kayseri’nin ve Kültepe’nin Hellenistik Devir kültürünün daha açık bir biçimde anlaşılmasına kıymetli katkılar sağlayacaktır” sözlerini kullandı.

Kazı Lideri Prof. Dr. Kulakoğlu ve Öğretim Elemanı Burcu Tüysüz, kazıların yürütülmesine takviye olan Kültür ve Turizm Bakanlığına, Türk Tarih Kurumuna, Kayseri Büyükşehir Belediyesine ve Kültepe’de bilhassa Hellenistik Devir çalışmalarının ağırlaşmasına takviye sağlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.