Kılıçdaroğlu’nun SADAT, TİPKEN ve elektrik faturası ataklarından sonra dikkat çeken yorum: ‘Erdoğan kendi kabuğuna çekiliyor’

Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın kendine yakın vakıflar aracılığıyla ABD’ye para aktardığına dair tezi gündemden düşmüyor. Para transferinin bilhassa TÜRGEV ve Ensar üzerinden yapıldığını aktaran Kılıçdaroğlu, bunun birebir vakitte Erdoğan ailesinin kaçış planı olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun, SADAT’ın önene gitmesinden sonra yaptığı ikinci atılımın vakıflar üzerinden oluşturulan yapıların deşifresi olması tıpkı vakitte seçim öncesi muhalefetin vitesi yükselttiğini de gösteriyor.

BirGün’nden Umut Serdaroğlu’nun haberin nazaran, uzmanlar ekonomik kriz içerisinde çaba eden yurttaşların ülkenin kaynaklarının nerelere harcandığını dair çok daha hassas olduklarını söylerken Kılçdaroğlu’nun bu ve gibisi, ataklarının müspet sonuç ürettiğini tabir ettiler. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamaların çabucak akabinde AKP kanadında yaşanan panik havası birebir vakitte uzmanların değerlendirmelerini doğrular nitelikte.

Hatırlanacağı üzere Kılıçdaroğlu, iktidarı sıkıştırmaya yönelik muhalefetteki önemli adımı elektrik artırımına yönelik attı. Ocak’ta gelen yüzde 127’lik fahiş artırımı protesto etmek ve aylarca elektriksiz kalan yaklaşık 4 milyon yurttaşın yüzleştiği problemleri lisana getirmek için fatura ödemeyi reddetti. Yedi gün süren bu süreçte Kılıçdaroğlu elektriği olmayan birçok aileyi ziyaret etti, meskeninde üniversite öğrencilerini ağırladı. Akabinde da SADAT ve vakıf atakları geldi.

İZLENEN İRTİBAT STRATEJİSİ GERÇEK

Kılıçdaroğlu’nun yolsuzluk yapan şirketler hakkında yaptığı açıklamalarla ilgili konuşan Aksoy Araştırma’nın kurucusu Ertan Aksoy, “Ekonomik krizin olduğu periyotlarda yolsuzluk içeren her şey seçmende olağan periyoda nazaran daha büyük bir karşılık bulur” dedi. Ülke kriz içerisindeyken paylaşılan bu bilgilerin gerçek bir strateji olduğunun altını çizen Aksoy, “Ülkede kriz yokken tahminen açıklamalar önemsenmeyebilirdi. Lakin kaynak sorunun yaşandığı periyotta paraların yurt dışına kaçırıldığı argüman edilmesi katiyetle seçmen üzerinde tesirli olacak” diye konuştu.

Muhalefetin, izleyeceği siyasetin içerisinde gerçek tenkit ve vaatlerle toplumun umudu olması gerektiğine değinen Aksoy şöyle devam etti:

“Baktığımızda inanç ve kimlik üzerinden yapılan siyaset ve tenkitler tartışmaları da beraberinde getirir. Lakin şu anda izlediği üzere kaynakların kullanımı üzerinden yapılacak her tenkit hakikat siyasettir ve bu mevzuda tenkitlerine, açıklamalarına devam etmeleri gerekir.”

Bu tıp açıklamaların da kesinlikle devamının geleceğini düşündüğünü belirten Aksoy, “Anladığımız kadarıyla bürokrasiden bilgi akışı güçlenmiş duruyor. Neredeyse 20 yıllık bir iktidar var. Bu süreçte yaşanan aksilikler muhakkak ki muhalefetin gündeminde kalacak ve bu durum seçime kadar sürecek. Şu anda toplum nitelikli yoksulluk içerisinde. Nitelikli insanların bile fakir olduğu ülkede kaynağın yurtdışına çıktığını görmek bir günlük gündem olarak kalmaz” diye aktardı.

Son olarak Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından sonra AKP’li bakanların teker teker açıklamalarda bulunma nedenine de değinen Aksoy “Yapılan açıklama AKP’ye anında karşılık verme gereksinimi doğurdu. Fakat direkt mevzuya karşılık vermek yerine dolaylı yoldan öteki argümanlar ortay atmak paniğin göstergesidir. Siyasette evet ya da hayır vardır ve bunun dışındaki karşılıklar bağlantı gürültüsü yapma uğraşıdır. Bu açıklamalar yalnızca kendi seçmenini rahatlatır, AKP’den kopan yüzde 20’lik seçmene tesir etmez” diye konuştu.

GÜNDEMİ MUHALEFET BELİRLEMEYE BAŞLADI

Bir müddettir Erdoğan’ın gündemin ardında kaldığını söyleyen siyasal irtibat danışmanı Suat Özçelebi, muhalefetin ekonomik buhrana yönelik izlediği siyasetlerin da çok kıymetli olduğunu söyledi. Özçelebi, “4 milyon elektriği kesilmiş yurttaşla empati yaparak, konutunda elektriği kesilmesi değerine dayanışma göstererek yaşanan meselelere işaret ediyor. Bunlara ait tahlil tekliflerini de lisana getiriyor. Kaftancıoğlu’na getirilen siyaset yasağına karşı verdiği reaksiyon, mitingin Bursa’dan İstanbul’a alınması, SADAT önünde yaptığı açıklamaların muhalefet stratejisinin kesimleri olarak okumak mümkün” diye konuştu.

Bütün bu sürecin Kılıçdaroğlu’nun kutuplaşmayı kırmaya karar vermesiyle başladığını lisana getiren Özçelebi, “Erdoğan kendi kabuğuna çekiliyor, kendi kendine bir duvar ördü. İktidar seçmeni kriz ortamında sorgulama yaşıyor. Kararsızlarda yer alanlarda önemli baş karışıklığı yaratacak ataklar bunlar. Herkes büyük maddi meşakkatler yaşarken bu cins savlar daha kolay karşılık bulur” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun izlediği siyasetlerin anketlere şimdi yansımadığını söyleyen Özçelebi, “Bunun sebebi AKP ve MHP’den kopan oyların çoğunlukla CHP’de toplanmaması. Merkez sağ bir adres daha mümkün bu kitle için. Bilhassa YETERLİ Parti ve ittifakta bulunan öteki partilerin takviyesiyle bu sürecin iktidarın aleyhine döndüğünü söylemek mümkün” diye konuştu.

Özçelebi muhalefetin atılımların ardında seçmene itimat vermeye uğraşının da olduğunu belirterek, “Kimi etraflarda, seçimlerin yapılmayacağı, AK Parti’nin ne olursa olsun iktidardan gitmeyeceği üzere seçmende yılgınlık, dehşet yaratan telaffuzlara, iklime cepheden savaş açmış durumda. Bunu iktidarı sandıkta göndereceğiz, seçimlerin yapılmaması mümkünlüğü yok ve seçimlerde güvenliği her şartta sağlayacağız, her şeyin farkındayız diyerek gösteriyor” diye konuştu.

Son olarak argümanlı kararları verirken adımların daha dikkatli atılması gerektiğini söyleyen Özçelebi, “Erdoğan’a ferdî olarak yapılan çıkışların, AKP’den kopacak seçmende direnç oluşturma, kararsızları tekrar sorgulamaya itme üzere riskleri var. Bu yüzden kararsız seçmenler için seçime kadar dikkatli bir lisan ve siyaset geliştirilmeli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.