Madende hedef 7 milyar dolar

Söz konusu dönemde en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke ise Çin, ABD ve Bulgaristan oldu. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Çevik, bu yıl 7 milyar dolarlık ihracat hedefine kolaylıkla ulaşılabileceğini aktardı.

Geçen yılı 6,1 milyar dolar ihracatla kapatan maden sektörünün, 2022 yılı ocak-haziran döneminde ihracatı geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 19,40 artış göstererek 3,36 milyar dolar oldu. Haziranda aylık bazda ihracat ise, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 20,24 artışla 597,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Haziran döneminde metalik cevherler yüzde 19,69 artışla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 3,46 artışla doğal taşlar, üçüncü sırada ise yüzde 31,70 ile endüstriyel mineraller yer aldı. Haziran ayında ise yüzde 3,88 artışla en çok doğal taş grubunda ihracat gerçekleştirildi.

En fazla ihracat yapılan ülke Çin

Maden sektörünün Ocak-Haziran döneminde en fazla ihracat yaptığı ülke, geçen yılın aynı ayına göre değer ve miktar bazında düşüş yaşansa da 721 milyon dolarla Çin oldu. Çin’i yüzde 21,92 artış, 336 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri takip ederken, Bulgaristan’a yapılan ihracatta ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95,87’lik bir artış yaşandı. Bu ülke 216 milyon dolar ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

Doğal taşta ise, Ocak-Haziran döneminde en çok ihracat, 261.8 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri’ne yapıldı. Çin, 208.9 milyon dolarla ikinci, Fransa 57.1 milyon dolar ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

Madende hedef 7 milyar dolar

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Çevik, madencilik sektörünün 2021’de 6,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek bunun da toplam ihracatın yüzde 2’sini kapsadığını aktardı.

Yıl sonu için maden ihracatını en az 7 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Çevik, “Hedeflediğimiz rakam, ilk yarı sonuçlarına göre mümkün görünüyor. Şu anda, temmuz ayından itibaren 3,5 milyar dolara gelmiş bir dönemdeyiz. Yaz aylarında üretim daha fazla olduğu için, satış da daha fazla olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Altın ve kromda güçlü bir ülke olduğumuzun altını çizen Sefa Çevik; Türkiye’de yaklaşık 600 çeşit mermerin olduğunu ve İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin mermer rezervinin; neredeyse 3 katı kadar mermer rezervinin ülkemizde bulunduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.