Manisa’ya domates üretimi için jeotermal sera yatırımı

Jeotermal sera yatırımları ziraî üretimi artırmak için son vakitlerde sıklıkla tercih edilmeye başlandı.

Manisa’nın Kula ilçesinde de buamaç doğrultusunda 95,4 milyon liralık yatırımla yıllık 2 bin ton domates üretim kapasiteli jeotermal sera kuruluyor.

Yatırımın hedefi lokal kalkınmayı öncelemek ve dünyada besin krizinin yaşandığı günümüzde üretime katkı sağlamak.

Atıl sıcak su kaynakları devreye geçiyor

Atıl sıcak su kaynaklarının bayan ve gençlere istihdam sağlayabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı dayanağıyla “Jeotermal Sera” projesi hazırlandı.

Zemin güzelleştirme çalışmaları yapılıyor

Zafer Kalkınma Ajansı ve Kula Belediyesi iş birliğiyle yürütülen projede kurulacak 50 bin metrekarelik sera için yer güzelleştirme çalışmaları devam ediyor.

182 metreden çıkan su yıllardır atıl duruyordu

Kula Belediye Lideri Hüseyin Tosun, Şehitoğlu Mahallesi’nde pompa kullanmadan 182 metreden çıkan termal suyun yıllardır atıl durumda olduğunu belirtti.

Toplam 135 bin metrekare alanda 50 bin metrekarelik jeotermal sera kurulacak

Hedef yılda 2 bin ton domates üretmek, 100 bayan ve gence istihdam sağlamak

AA’nın haberine nazaran yatırımın 95,4 milyon liraya mal olacağını, sığ sondajlardan elde edilen saniyede 100 litre ve 65 derecelik suyla ısıtılan serada domates üretileceğini kaydeden Tosun, yılda 2 bin ton domates üretilerek yaklaşık 100 bayan ve gencin istihdam edilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Yatırımcılar için cazibe noktası olmak planlanıyor

Tosun, serada üretimin 15 ay sonra başlamasını planladıklarını anlatarak, sera sayesinde bölgede işsizliğin azaltılmasını ve öteki yatırımcılar için cazibe noktası oluşturulmasını öngördüklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.