Maymun çiçeği krizi büyüyor: Dünya Sıhhat Örgütü acil toplandı

Avrupa’da bir çok ülkede 100’den fazla Afrika kökenli olan maymun çiçeği virüsü hadisesinin doğrulanmasının akabinde acil toplanma kararı aldı. Örgüt, yaz ayında havaların ısınmasıyla birlikte şenlikler ve partiler arttıkça virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanabileceği konusunda telaş duyuyor. Bilim adamları ise, maymun çiçeğinin koronavirüs üzere bir salgına dönüşmesini beklemiyor.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SALGIN

Euronews’in haberine nazaran Almanya, maymun çiçeği virüsünü Avrupa’da şimdiye kadarki en büyük salgın olarak tanımladı.

Hadiseler, İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya ve İtalya’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Belçika, İsrail ve Avustralya’da doğrulandı.

HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

Tarihte birinci olarak 1958’de maymunda bulunan virüs, beşerler ortasında birinci sefer 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kayıtlara geçti.

Kısa vakitte 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika’nın dışında birinci olarak 2003’te ABD’de yayıldı. Daha sonra 2018’de İngiltere ve İsrail, 2019’da Singapur ve 2021’de ABD’de, Afrika’ya seyahat eden birtakım şahıslarda maymun çiçeği virüsüne rastlandı. Şimdiye kadar en çok Afrika’da tesirli olan virüs, 2017’de Nijerya’da en büyük salgına yol açarken ülkede 200 kişi virüse yakalandı ve olayların yüzde 3’ü hayatını kaybetti.

ENDEMİK BİR VİRÜS

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo tipinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken Batı Afrika cinsinin ise her 2 hadiseden birinde yüzde 1 mevt oranına sahip olduğu biliniyor. Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

BİRİNCİ OLAYLAR İNGİLTERE’DEN ÇIKTI

En son Kasım 2021’de ABD’de görülmesinin akabinde aylar sonra tekrar Afrika dışına çıkan maymun çiçeği virüsü birinci olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de, bundan evvel Nijerya’ya seyahat etmiş bir şahısta tespit edildi.

İlerleyen günlerde ülkedeki maymun çiçeği olayları artarken 18 Mayıs prestijiyle toplam olay sayısı 9’a çıktı. İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), yeni olayların virüsün endemik olduğu bir ülkeyle rastgele bir seyahat kontağı olmadığını, bu nedenle bulaşma yoluyla bireylerin enfekte olmasının mümkün olduğunu bildirdi.

UKHSA, yeni olaylardan birinin başşehir Londra’da, oburunun ise ülkenin güney doğusunda tespit edildiğini açıkladı. Ajans, son maymun çiçeği virüsü olaylarının yüklü olarak eşcinsel ve biseksüel bireyler ortasında olduğunu ve yeni olayların daha evvel teyit edilmişlerle teması olmadığı bilgisini paylaştı.

İSPANYA’DA 24 KUŞKULU DE MAYMUN ÇİÇEĞİ HADİSESİ

İngiltere’nin akabinde virüsün yayıldığı İspanya’da Sıhhat Bakanlığı datalarına nazaran mevcut durumda 7 mutlaklaşmış, 24 de kuşkulu maymun çiçeği hadisesi bulunuyor.

Olayların hepsi Madrid’de görülürken sıhhat durumlarının güzele hakikat gittiği kaydedildi. Uzmanlar, hadiselerin çoğunluğunun eşcinseller ortasında cinsel bağlantı yoluyla bulaştığı bilgisini verdi.

Portekiz’de ise Sıhhat Bakanlığı 17 Mayıs’ta, 5 şahısta maymun çiçeği virüsü görüldüğünü duyurdu.

İTALYA VE İSVEÇ’TE DE GÖRÜLDÜ

Maymun çiçeğinin yayıldığı bir öbür Avrupa ülkesi İtalya’da birinci hadisenin İspanya’dan gelen bir şahısta tespit edildiği bildirildi. İtalyan basınındaki haberlere nazaran, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Roma’ya gelen bir bireyde maymun çiçeği virüsüne rastlandı. İtalya Yüksek Sıhhat Enstitüsünün (ISS) maymun çiçeği virüsüyle alakalı İtalya’daki durumu takip niyetli uzmanlardan oluşan özel bir misyon gücü oluşturduğu belirtildi.

Maymun çiçeği virüsünün kıtada en son görüldüğü ülke ise İsveç oldu. Başşehir Stokholm’de virüsün bulaştığı bir kişinin hastaneye yatırıldığı ve durumunun güzel olduğu açıklandı. Olayın hangi nedenle virüs kaptığı ise şimdi bilinmiyor.

AMERİKA KITASINDA ABD VE KANADA’DA GÖRÜLDÜ

Avrupa’nın dışında virüs, Amerika kıtasında ABD ve Kanada’da görüldü. Kanada hükümetinden dün yapılan açıklamada, ülkenin Montreal bölgesinde 17 kuşkulu hadise olduğu kaydedildi.

Bu ülkede de araştırmacılar, kuşkulu olaylardan kimilerine virüsün eşcinsel münasebet yoluyla bulaştığı ihtimali üzerinde durulduğu bilgisini paylaştı. ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Halk Sıhhati Ünitesi de 18 Mayıs’ta, Kanada’ya seyahat eden bir kişinin enfekte olduğu açıklamasını yaptı.

ÇİÇEK AŞILARI YÜZDE 85 TESİRLİ

Maymun çiçeği olaylarının öteki ülkelere yayılarak global salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün vefat riskine karşı tesirli bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.

Mevzuya ait İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, lakin çiçek hastalığı aşısının bir ölçü müdafaa sağladığını belirterek, muhtaçlık duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN KORKMALI MIYIZ?

Dünya korona salgınından kurtulmaya çalışırken bir öbür virüsün yayılmaya başlaması herkesi doğal olarak endişelendirdi. Çiçek hastalığına sebep olan virüsle tıpkı aileden gelen ve tuhaf biçimde “maymun virüsü” ismi verilen bu virüs ne kadar tehlikeli, ondan ne kadar korkmalıyız?

Bu virüsle ilgili birinci bilinmesi gereken şey, virüsün havadan bulaşmadığı, yalnızca beden sıvılarıyla bulaştığı. Hastalık su çiçeğine benziyor, çocukluğunda çiçek aşısı olanlar daha az risk altında. Uzmanlar büyük bir salgın beklemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.