Organize hata örgütü elebaşı Binali Camgöz, Karadağ’da yakalandı

İzmir’de organize hata örgütüne yönelik dava kapsamında 54 sanığın yargılandığı davada örgütün elebaşısı evrakın firari sanığı Binali Camgöz’ün 6 Temmuz’da Karadağ’da yakalandığı bildirildi.

Elebaşılığını Binali Camgöz’ün yaptığı argüman edilen kabahat örgütüne yönelik belge ile Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz’ün “Silahla taammüden yaralamaya azmettirme” argümanına ait evrakın birleştirildiği ve 12’si tutuklu 54 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu sanıklar, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı, tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Foça Belediye Lideri Gürbüz ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Lideri, davanın firari sanıklarından yasa dışı yapılanmanın elebaşılığını yapan Binali Camgöz’ün Karadağ’da yakalandığını, Adalet Bakanlığı Dış Münasebetler Genel Müdürlüğünce gönderilen yazıda iade sürecinin yapılacağı bilgisinin verildiğini bildirdi.

Binali Camgöz ile ilgili Karadağ Interpol Ünitesinden alınan yazıda, 6 Temmuz’da Mehmet Ali Bayhan geçersiz ismi ile Karadağ’ın başşehri Podgoritsa’da yanında 5 kişi ile yakalandığı belirtildi.

Tutuksuz sanık M.S. örgüt üyeliğinin kelam konusu olmadığını belirterek beraatini talep etti.

İddia makamı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı tarafında mütalaa verdi.

Mahkeme heyeti, 9 kişinin tahliyesine, yakalama kararı çıkartılan sanıkların tefrik edilip hazırlanması için evrakın sav makamına tevdine karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAY

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, organize cürüm örgütlerine yönelik soruşturma kapsamında Binali Camgöz liderliğindeki yasa dışı yapılanmayla ilgili 38 sanık hakkında iddianame hazırlamıştı.

İddianamede sanıkların karıştıkları argüman edilen 13 olaya ait evrakın birleştirildiği, bu olayların ortasında Çiğli Belediye Lider Yardımcısı Ali İstek Koçer’in 11 Ocak 2020’de silahlı hücuma uğraması olayının da yer aldığı bildirilmişti.

Toplam 38 sanık hakkında “suç işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olmak”, “kasten yaralamaya teşebbüs”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “mala ziyan verme”, “Ateşli silahlar ve bıçaklar ile öteki eşyalar hakkındaki kanuna muhalefet etmek”, “silahla yağmaya teşebbüs” üzere cürümlerden dava açılmıştı.

Müşteki Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz hakkında da daha sonra “Vücutta kemik kırığı oluşturacak nitelikte silahla taammüden yaralamaya azmettirme” suçlamasıyla ek iddianame hazırlanmış ve bu belgeyle birleştirilmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.