Özgür Özel: 5’li çeteciler reis değiştirmek istiyor

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “5’li çeteciler reis değiştirmek istiyor. Bizde reis olmayacak, bizde hukuk olacak. Ümit ederiz otoyollardaki gişeleri balyozla kırma merasimleri yapacağız daima beraber” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın gündemi kıymetlendirdi.

“BU HESAP NASIL YAPILACAK?”

Özel konuşmasında şu tabirleri kullandı:

*“Enflasyon fiyat farkı alacak memurlar. Enflasyon ocak ayında 7.5 olarak verildi. Birinci altı ayda enflasyonu TÜİK yüzde 42.35 olarak açıkladı. Olağan koşullarda ne yaparsınız? Enflasyondan verilen 7.5’u düşüp, 34.85’i bulursunuz. Bunun üzerine ikinci altı aylık yüzde 7’yi eklerseniz ve artırım oranı bulunur: Yüzde 44.29. Bu kadar kolay.

* Maliye Bakanlığımız çıkan enflasyona yüzde 7.5 ıskonto uyguluyor memurun cebinden ve hesabı birebir biçimde sürdürüp yüzde 41.69 artırım buluyor. Bu sorunda Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın’a şahsî hasımlığım, sıkıntım yok.

* İmzayı attın, bu senin memura borcun. Ali Yalçın, karşılık ver; bu hesap nasıl yapılacak? Her öğretmenin cebinden 222 lira, her ay hemşirenin cebinden çaldıracak mısın, çaldırmayacak mısın? Sendika bu bahiste tavır almazsa, burada berbat niyet ararız.

“SÜLEYMAN SOYLU NİÇİN ÜSTÜNE ALINIYOR?”

* Kabahat işleri bakanımız katıldığı bir programda günlük dezenformasyon kotasını doldurmuş. Diyor ki: ‘Bize ikide bir yargılanacaksınız diyenler talimat almıştır. Bunun diğer izahı yoktur.’ İnsanların geleceğini çalanların, parasını çalanların, cürüm işleyenlerin, uyuşturucu baronlarının, rüşvetçilerin peşini bırakmayacağız diyoruz.

* Sayın Vedat Alım çıkıp ‘beni yargılayacaklarmış’ falan demiyor. Sayın Nebati çıkıp üstüne alınmıyor bunu; Neden Süleyman Soylu üstüne alınıyor? Biz suçluları yargılayacağız diyoruz, cürüm işleyeni yargılayacağız diyoruz. Yarası olan gocunuyor galiba. Kimsenin kaygısı yokken, Soylu’yu tutan bu kaşıntının manası nedir, vatandaşlarımızın takdirine bırakıyoruz.

“İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN ÖDENEN PARALARIN PEŞİNDEYİZ”

* Bir makûs haber Süleyman Bey’e siyaseten var. Sayın Alım; gözü döndü, açtı ağzını, yumdu gözünü. Ve diyor ki işin sahibi olarak; ‘İşbaşı eğitim programlarını tekrar düzenledik. Türkiye’nin işçilerinin İşsizlik Sigorta Fonu için kesilen paralarının bu türlü saçma sapan programlara gitmesine müsaade vermeyeceğiz, istismar ettirmeyeceğiz’ Süleyman Soylu Çalışma Bakanlığı devrinde iz bıraktı.

* Bakan gerçek söylüyor lakin kendinden evvelkileri suçlarken Soylu’yu suçladığını bilsin. Bilip yapıyorsa gerisindeyiz. Bilmeden yapıyorsa bu da ikisine keder olsun. Biz İşsizlik Sigorta Fonu’ndan her periyot daima istismar yapılmasına karşıyız. AK Parti GAP’a İşsizlik Sigorta Fonu’ndan 11 buçuk milyar para aldı, hâlâ vermediler.

* O günden sonra da abuk subuk işlerle daima patronun cebine koydular. Devlet kendi yapması gereken işleri emekçinin kumbarasından yapıyor. Buna sonuna kadar karşıyız. Bu paraların peşindeyiz. Bu paralar, bu fona geri ödenmelidir.

“İKİ ECZANEDEN BİRİ BATMA NOKTASINDA”

* Eczacıların çok önemli sıkıntıları var. Taban fiyattaki artışlar, ısınmadaki, elektrikteki, her türlü altyapıdaki artışlar ve tam 2009 yılından beri 13 yıldır değişmeyen ilaç fiyat kararnamesi. Her geçen gün eczacıların artık biraz daha borçlarını döndürememeleri.

* Türk Eczacıları Birliği diyor ki, iki eczaneden biri kapanacak. Eczanelerin, 28 bin 700 eczanenin yarısından fazlası ya borçlarını ödeyemiyor ya da hiç para kazanamaz ve iflasın eşiğinde olan eczaneler. Türkiye’deki iki eczaneden biri batma noktasındadır ve burada bir önlem alınmazsa bu değerli bir halk sıhhati meselesidir.

“5’Lİ ÇETECİLER REİS DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR”

* Genel Liderimizin tweeti çok konuşuluyor. 5’li çeteciler reis değiştirmek istiyor. Bizde reis olmayacak, bizde hukuk olacak. Kemal Beyefendi münasebet kurması gerekenlerle kurar lakin bugünün suçluları devletin borçlularıyla… Kamulaştırmalar yapılacak, makul kârınızı alırsınız.

* Güvendiğiniz o tahkimlere falan sunulacak evraklar dünya ülkelerinde var. Yani bir iktidarın kendi yakınları için yapmış olduğu ülke lehine değil, birilerinin lehine muahedeler gelecek iktidarları bağlamaz. Londra’daki tahkimlere güvenmeyin.

* Özal’ın yaptığı otoyoldan kaça geçiyorsak, sizinkinden de o kadara geçilecek kardeşim. Ümit ederiz otoyollardaki gişeleri balyozla kırma merasimleri yapacağız daima birlikte. Daima bir arada o gişeleri kırdığımız günleri göreceğiz. Bu ülkede kolay, süratli, emniyetli ulaşım zenginlerin kullanabildiği bir şey olmaktan çıkacak artık.

* 5’li çetelerin köprülerini, Türk milletinin köprüsü haline getireceğiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının malı haline getireceğiz. Bundan emin olsunlar, bizim kapıyı çalmasınlar. Bizi kimse Tayyip Erdoğan’la karıştırmasın. Yeni reis yok kardeşim hukuk var, hukuk; adalet var, eşitlik var.

“KAFALARDA TOPLANMIŞ BAVULLARI TEKRAR DOLAPLARA YERLEŞTİRECEĞİZ”

* Hacettepe’nin mezuniyet merasiminde Kaya Avşar diye gencecik bir hekim hepimize ders olacak nitelikte şeyler söylüyor. Buna tahammül edemeyenler var. Dekan susturmaya çalışıyor. Kaya Avşar’ın konuşmasının altına imza atarız. Yalnızca onunkine atmayız.

* İstanbul Tıp mezuniyetinden Merve Işık Uçar, Rasim Özdenören’den alıntı yaptı. ‘Bu deveyi de güdeceğiz, bu diyardan da gitmeyeceğiz’ dedi. Biz Merve Işık Uçar’ın da konuşmasını, Kaya Avşar’ın da konuşmasını önemsiyoruz alkışlıyoruz. Bütün dünyanın hayal kurduğu bu hoş ülkenin gençlerinin yurt dışında hayal kurması en çok bizi üzüyor ve biz Merve’ye de Kaya’ya da diyoruz ki: Siz burada yetiştiniz, buraya hizmet edeceksiniz.

* Lakin dışarı gitmek isteyen arkadaşlarına hiç olmazsa seçim gecesine kadar bavulları toplamayın diyoruz. Dışarıda olanlara da seçim yakın, bavulları hazırlayın diyoruz; onları da buraya davet ediyoruz. Biz şayet başlarda toplanmış o bavulları tekrar dolaplara yerleştirebilirsek; evvelce toplanmış bavullar artık yine toplanıp Türkiye’ye dönerlerse, bu Türkiye Cumhuriyeti’nin gururu olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.