Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Cumhuriyet’e konuştu: Muhtemelen bu birinci maymun çiçeği hadisesi değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkede birinci ‘maymun çiçeği’ hadisesinin görüldüğünü açıkladı. Koca, “Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, öbür bir olaya rastlanmadı” tabirlerini kullandı.

Dünyadan birçok uzman, maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) ile ilişkili kuşkulu olay sayıları artmaya devam ettiğini belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada maymun çiçeği virüsünün bulaş suratının yüksek olduğunu ve yurttaşların yakın temastan kaçınması gerektiğini belirtti.

“BİR OLAY VARSA ÖTEKİ OLAYLAR DA VARDIR”

Bunun bir salgın olduğunu aktaran Ceyhan, “Bir olay varsa, muhtemelen etrafta öbür hadiseler da vardır. Bu olayın yurt dışı kaynaklı olup olmadığının açıklanması gerekir. Ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı üzere belirtiler görülebiliyor. Kesinlikle bir tabibe başvurulmalı” tabirlerini kullandı.

İnsanların bilhassa uzun periyodik temas ettiği bireylere ve mesken ortamının hijyenine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ceyhan, döküntülerin olduğu bölgelerin de diğer insanlardan uzak tutulması gerektiğini belirtti.

VİRÜSÜ GEÇİRENLERE İKAZ: PATLATMAYIN

Bulaş suratının Covid-19’dan daha yüksek olduğunu aktaran Ceyhan, şunları söyledi

“- Virüsü geçirenler bu kabarcıkları patlatmaya kalkışmasınlar. Hastaların yarıya yakını homoseksüel erkekler, bu şahısların bilhassa dikkatli olmaları lazım.

– Önlenmesi çok kolay bir hastalık değil. Sıhhat Bakanlığı’nın bir şema çizmesi lazım. Lakin yeniden kervanı yolda düzeceğiz muhakkak ki.

– Bir aşı üretimi için büyük yatırımlar yapmak kimsenin işine gelmeyecektir ve şu an için bunu kitlesel aşılamaya dönüştürmek mümkün değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.