Rusya eşcinsel propagandayı yasaklayan maddeyi genişletiyor

Teklif edilen yasa değişikliğinde eşcinselliğin tanıtımına dair rastgele bir aktiflik ya da hareket cezai durum oluşturacak.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın bilgi komitesi sözcüsü Alexander Khinshtein maddeyle ilgili toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda “çevrim içi ya da dışı medya, internet, toplumsal ağlar ve çevrimiçi sinemalarda izleyici yaşına bakılmaksızın bu cins propagandaların yasaklanmasının genel olarak genişletilmesini öneriyoruz” dedi.

Duma sözcüsü Vyacheslav Volodin ise geçen hafta yaptığı açıklamada “Eşcinsel evliliklerin yasallaşması taleplerinin Rusya’da tarih olduğunu” belirtti ve “Toplumumuza yabancı kıymetlerin empoze edilmesi teşebbüsleri başarısız oldu” diye konuştu. Volodin, Rusya’nın Avrupa’da insan haklarını gözeten Avrupa Kurulu üyeliğinden çıkması sayesinde “geleneksel olmayan değerlerin” tanıtımını yasaklayabileceklerini söz etti.

Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali nedeniyle işgalin başladığı 24 Şubat’ın sonraki günü Avrupa Kurulu üyeliği askıya alınmış, ihraç edilme muhtemelliğine karşı evvelce hareket ederek 15 Mart’ta da üyelikten resmen ayrılmıştı.

Rusya’da eşcinsellik

Rusya’da eşcinsellik 1992 yılına kadar hata sayılmış, 1999 yılına kadar da ruhsal hastalık olarak sınıflandırılmıştı.

2013 yılında geçen ve artık kapsamı genişletilmek istenen “eşcinsellik propaganda yasası” ise onur yürüyüşü üzere aktifliklerin durdurulması ve eşcinsel haklarını savunanların gözaltına alınmasında kullanılıyor. Yetkililer bu maddeyi Batı tarafından yüceltildiğini ve “Rus olmadığını” ileri sürdükleri liberal bedeller karşısında ahlakı savunduklarını belirtiyor. Lakin insan hakkı savunucuları yasanın çoğunlukla Rus LGBTQ+ toplumunun gözünü korkutmak için kullanıldığını tabir ediyor.

Eşcinsel iişkleri reddeden Ortodoks Kilisesi ile birlik oluşturan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin toplumsal muhafazakarlık kavramını Rus siyasi ve kültürel dirilişi telaffuzunun bir kesimi haline getirdi.

2020’de yürürlüğe giren ve devlet başkanlığı periyot hududunu genişleten yeni Anayasa’da da evlilik sırf bayan ve erkek ortasındaki birlik olarak tanımlanıyor.

Rusya, Avrupa ve Orta Asya’daki 600’den fazla LGBTI üye örgütle birlikte çalışan ILGA-Europe isimli sivil toplum kuruluşunun LGBTI yanlısı ülkeleri sıraladığı Rainbow Europe (Gökkuşağı Avrupa) listesinde sondan üçüncü sırada yer aldı. Listedeki sondan ikinci sırasında Türkiye, sonuncu sırada ise Azerbaycan var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.