Sinan Oğan’dan Mansur Yavaş’a Yanıt: “Kılıçdaroğlu’ndan Makam Talebim Olsa Hepsini Yapmaya Hazırdı”

‘Talep etmedim’ sözlerine Mansur Yavaş’ın ‘Makam talebi oldu’ yalanlaması üzerine Sinan Oğan, ‘Benim Kılıçdaroğlu’ndan talebim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı’ diye yanıt verdi. Sinan Oğan ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine teşekkür etmesi gerektiğini belirterek ‘Kendisinin şu an bir şansı daha varsa benim sayemdedir. Kılıçdaroğlu’nun önce bize teşekkür etmesi lazım’ dedi.

Kapısında protesto ettiği TRT’ye Cumhur İttifakı’nı desteklediğini açıklamasının ardından özel röportaj için çıkan Sinan Oğan, yayında “Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hiçbir talebim olmadı. Seçimi kazanacağına dair hiçbir ikna edici bir şey kullanmadı” dedi.

Mansur Yavaş ise Sinan Oğan’ı Twitter üzerinde yalanlayan bir mesaj yayınladı. Yavaş mesajında “Sn. @kilicdarogluk’dan makam talebiniz oldu. Hem de “Tabanımı ikna etmek için kamuoyuna deklare edilmesi gerekir, aksi halde ikna edemem” dediniz” diye yazdı.

“Benim Kılıçdaroğlu’ndan talebim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı”

Sinan Oğan, Mansur Yavaş’ın Twitter’daki yanıtına şöyle cevap verdi: 

‘Mansur Yavaş çok değer verdiğim kıymetli bir dostumdur. Eğer Mansur Yavaş aday olsaydı ben aday olmayacağım demiştim. Eğer bir Türk milliyetçisi aday olmazsa ben aday olacağım dedim.

Sinan Oğan destekçileri HDP’nin bir pazarlık partisi olduğunu, temel hedeflerinin Suriye’ye dönük Türkiye’nin operasyonlarını durdurmak olduğunu biliyor. Biz siyasetin merkezine Türk milliyetçilerine oturtmalıyız demiştim. Kimileri ne derse desin biz bu hedeflerimize ulaştık. HDP’nin kıskaca alma planını defettik.

Sayın Yavaş aday olmadı, Kılıçdaroğlu adaylığını diretti ve kabul ettirdi. Biz Kılıçdaroğlu’yla oturduğumuzda birçok şey konuşuldu. Sayın Davutoğlu’yla da bir görüşme yaptık. Kılıçdaroğlu’nun daha sonra da birkaç defa görüşme talebi oldu ben ikna olmadım. Sayın Yavaş’ın bir nezaket mesajı oldu ‘yapabileceğim bir şey var mı’ diye ben de teşekkür ederim dedim kendisine. Benim Kılıçdaroğlu’ndan talebim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı. Makam, mevki talep etmedim. Ben ikna olmadım.

Ben büyük bir fedakarlıkta bulundum ülke krize gitmesin diye. Yavaş için yanlış anlamışsa tekrar ifade edeyim. Biz ikinci turda cumhurbaşkanlığı bir tarafta meclis bir tarafta krize sürükleyeceğinin altını çizdik. Benim için istikrar önemliydi. Ülkeyi krize sokmayı göze alamazdım ben. Türk milliyetçisi olarak HDP’yle yan yana durmamız söz konusu olamazdı.

Her görüşmemizde muhakkak bir üçüncü kişinin olmasını istedim. Yavaş o toplantıda vardı. 

Konuşma metnini tamamını kendim yazdım. Niye okudum? Bütün Türkiye’nin gözü oradaydı. Önemli bir konuşmaydı. Hata insana mahsustur, hata yapmamak için. Bu kararı aldık tek tek okumalıydık. Benim kalemim fena değildir, konuşma metni yazarım’

“Kılıçdaroğlu’nun önce bize teşekkür etmesi lazım”

‘Kendisinin şu an bir şansı daha varsa benim sayemdedir. Şu an Sayın Erdoğan çoktan balkon konuşmasını yapmış bakanlar kurulunu oluşturmuştu. Kılıçdaroğlu’nun önce bize teşekkür etmesi lazım. İkinci turda çalışsınlar alsınlar’

Sinan Oğan ikinci tur tahminini “Erdoğan seçimi yüzde 53 ve üzeri alır” diye belirtti.

“Bu tespih sürekli elimde benim. Planlanmış bir kurgu değildi, tesbihin özelliği yok”

‘Türkiye’deki bu linç kültürünü mutlaka tedavi ettirmemiz gerekiyor. Bu linç kültürünü çok tehlikeli buluyorum.

Herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı? Biz oturduk, düşündük. Çoğunluk hayır biz HDP’nin olduğu yerde olamayız dedi. Sanki biz Ermenistan’ı desteklemişiz gibi acayip bir linç kültürü. Muharrem İnce’ye öyle şeyler yapıldı ki… Muharrem İnce sağlığından oldu ya.

Ortaokula kadar indi. Ortaokuldaki çocuklar yazıyor.

Ümit Özdağ’la biz dostuz yine. Farklı tercihlerde bulunmamamıza rağmen dostluğumuz devam ediyor. Bizi destekleyenler kavga ediyor.

(Ümit Özdağ’la fotoğrafı) Bu tespih sürekli elimde benim. Planlanmış bir kurgu değildi, tesbihin özelliği yok. Biz Özdağ’la beraber en başından beri tüm ihtimalleri konuşuyorduk. Bugün de konuşuyoruz. İhtiyaç olursa görüşürüz. İki medeni insanız, iki medeni siyasetçiyiz. Yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Biz bunu yaparken sosyal medyanın başına oturanlar kraldan çok kralcı. Küfürleşen, hakaretleşen… Bu günler geçecek. Yapmayın ya… Hakaret eden herkese dava açacağım, eleştirenlere değil’

“Erdoğan’dan benim makam mevki anlamında hiçbir talebim olmadı”

‘Sayın Erdoğan’dan benim makam mevki anlamında hiçbir talebim olmadı. Kılıçdaroğlu’ndan olmadığı gibi. Kılıçdaroğlu verebileceğini söyledi. Ben önce ikna olmalıydım buna. Sayın Erdoğan’a gelecek olursak iddia edildiği gibi ben kendisinden randevu talep etmedim. Bir pazarlık asla olmadı. Biz ortaya birtakım ilkeler koyduk. Bu ilkeler Erdoğan tarafından kabul edildi.

O an geliyor diye bir Twitter hesabı var. O ilkeleri madde madde konuştuk. Ortada pazarlık değil, ilkeler var. Bu ilkeler hem Millet İttifakı tarafından hem Cumhur İttifakı tarafından kabul edilmiş ilkeler. Anayasadaki Türklük maddesi olarak bilinen madde Babacan’ın partisi tarafından çıkarılmak istendi. Millet İttifakı’na bunu dayatmak istiyor. Özdağ da Millet İttifakı’na Madde 66’yı kabul ettirdi. Afet Bakanlığı’nın kurulması bir pazarlık değil ki. 11 sene önce Meclis’e kanun teklifi önermiştim. Benim bir bakanlık talebim yok. 2015 senesinde Binali Yıldırım beni davet etti, o zaman gitseydim zaten bakan olurdum süreç içerisinde. Benim hiç öyle derdim yok. Bana haksızlık yapılıyor.

Sınır güvenliğinin sağlanması önemli. Sınırlarımız çok daha iyi korunmalı. Bunu da kabul ettiler. Ülkeye daha fazla kaçak köçek girsin istemiyoruz. 13 milyon civarında ülkede kaçak var. Bunların bir plan çerçevesinde gönderilmesi ilkeler metninde var. Erdoğan da bir takvim çerçevesinde gönderilmesini sağlıyoruz dedi’

“Hiçbir gizem yok. Türk milliyetçilerine diyoruz”

‘Hiçbir gizem yok. Türk milliyetçilerine diyoruz. Plana sadık kalacak olan bize destekleyen arkadaşlarımız. Bu plan devletimiz milletimiz için bir plandır. Türk milliyetçilerini gelecekte iktidar yapacak, ülkemizin birliğini bütünlüğünü sağlayacak, sığınmacıları geri gönderecek çok geniş kapsamlı bir hareketin parçacı. Bu plan tıkır tıkır işliyor. Gizem yaratmaya falan gerek yok. Bu Türk milliyetçilerinin 5-10 yıl içinde birleşme iktidar olmasıdır’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir