Taliban ve direnişçiler çatıştı

Afganistan’ın başşehri Kabil yakınlarındaki Pençşir vilayetinde Taliban mensuplarıyla Ulusal Direniş Cephesi üyeleri ortasında çatışma yaşandı.

Taliban süreksiz hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid, basına yaptığı açıklamada, Pençşir vilayetinin Ruha, Dere ve Afşar bölgelerinde Ulusal Direniş Cephesi üyelerine yönelik operasyon başlatıldığını duyurdu.

Operasyon sırasında yaşanan çatışmalarda 40 direnişçinin öldürüldüğünü öne süren Mücahid, 101 direnişçinin de yakalandığını argüman etti.

Mücahid, öldürülenlerin 4’ünün direnişçilerin değerli kumandanlarından olduğunu savundu.

Ulusal Direniş Cephesi Sözcüsü Sıbgatullah Ahmadi ise çatışmalarda 32 Taliban mensubunun öldürüldüğünü, direnişçilerden yalnızca 8 kişinin teslim olduktan sonra Taliban tarafından kurşuna dizildiğini tez etti.

Ahmadi, Taliban’ın teslim aldığı direnişçileri öldürerek savaş cürmü işlediğini savundu.

PENÇŞİR SORUNU

Başkent Kabil’i 15 Ağustos 2021 günü hakimiyeti altına alarak Afganistan hükümetini deviren Taliban, bu tarih prestijiyle ülkedeki 34 vilayetten yalnızca Pençşir’e giremedi.

Bu süreçte, Afganistan ordusundaki yüklü Tacik askerler halkının neredeyse tamamını yeniden Taciklerin oluşturduğu Pençşir vilayetine sığındı ve burada Afganistan Ulusal Direniş Cephesi ismi altında Taliban’a karşı direnişe geçti.

Kabil’in düşüşüyle Afganistan geneline hakim olan Taliban, her iki tarafın da hürmet gösterdiği din adamları öncülüğündeki “savaşsız çözüm” müzakereleri başarısızlıkla sonuçlanınca Pençşir’e yönelik hücum başlattı ve vilayeti 6 Eylül 2021’de hakimiyetine aldı.

Böylece ülkedeki tüm vilayetler Taliban’ın denetimine geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.