Tarım Bakanlığı’ndan ‘Hindistan’dan buğday ithalatı’ tezine yalanlama

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, kimi basın ve yayın organlarında ortaya atılan Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal ettiğine dair tezlerde bunulduğu belirtildi.

Açıklama bu savların gerçeği yansıtmadığı söz edildi.

“Türkiye net ihracatçı konumundadır”

Bakanlık açıklamasında, “Bilakis, dünyanın birinci 10 tarım ülkesinden biri olan Türkiye, güçlü ziraî alt yapısı ile her geçen gün artan ülke nüfusunun besin gereksinimini karşılamaktadır. Türkiye ayrıyeten 25 milyar dolar tarım ve besin eserleri ihracatı ile net ihracatçı pozisyondadır. Hindistan’ın ülkede yaşanan çok sıcaklardan ötürü buğday ihracatını yasaklaması üzerine kamuoyunda ülkemizde buğday krizi yaşanacağı, Ukrayna ve Rusya’dan da buğday alamadığımız için ekmek fiyatlarının yükseleceğine ait haberler de gerçek değildir.

“Hindistan’dan talebimiz olmadı”

Hindistan dünyanın kıymetli buğday üretici ülkeleri içerisinde yer almakla birlikte, üretiminin büyük çoğunluğunu iç tüketimde kullanmaktadır. Ülkemizin bu süreçte Hindistan’dan rastgele bir buğday talebi olmamıştır. Ayrıyeten Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir eser için teklif de almamıştır.

Hakikaten Hindistan’ın buğday arzını durdurmasının, kendi iç piyasasında yükselen enflasyon ile gayret için alınmış bir önlem olduğu bilinmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran 2020-2021 piyasa yılında yeterlilik oranlarımız, ekmeklik buğdayda yüzde 89,2, makarnalık buğdayda yüzde 259 olup buğdayda yeterlilik oranımız yüzde 102,3’dür. Buğday ithalatı büyük çoğunlukla buğday mamulleri ihracatı hedefiyle yapılmaktadır” denildi.

“Türkiye un ihracatında birinci”

2021 yılında ayrıyeten 2,44 milyar dolarlık buğday ithalatına karşılık 3,23 milyar dolarlık buğday mamulleri (un, makarna, vb) ihracatı yapıldığı ve böylelikle 795 milyon dolar dış ticaret fazlası elde edildiği vurgulanarak, şu tabirlere yer verildi:
“Türkiye dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sıradadır. Hububat piyasasında olduğu üzere baklagil piyasasında da Türkiye dünyanın en değerli ülkelerinden biridir.

2021 yılında ülkemizde 305 bin ton kuru fasulye üretimi ile tüm vakitlerin üretim rekoru kırılmıştır. Ülkemiz dünya nohut üretiminde 2’inci sırada, mercimek üretimde ise 4’üncü sıradadır.

2021 yılında 64 bin ton kuru fasulye ve 168 bin ton nohut ihracatı gerçekleştirilmiştir. Covid-19 pandemi şartları, iklim değişikliği ve Rusya-Ukrayna savaşı global boyutta tarım ve besin kesimini de etkilemektedir.

Bakanlığımız, içinde bulunduğumuz süreçte yaşanan bu gelişmeleri yakından takip etmektedir. Gerek üreticilerimizin gerekse tüketicilerimizin olumsuz etkilenmemesi için gereken her türlü önlem alınmaktadır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.