Tasalar kuvvetlendi: Dolar/TL ne kadar oldu? (4 Ağustos 2022)

Dış ticaret açığı, dün Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan datalara nazaran Temmuz’da yüzde 144 artışla 10.6 milyar dolara çıktı. İhracattaki artış suratı yüzde 13 ile ithalattaki yüzde 41’in çok gerisinde kaldı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 1 düzeyine gerçek gerileyen Euro/dolar paritesinin ihracatını yüklü Avrupa’ya yapan Türkiye’nin dış ticaretinde risk ögesi olarak yılın geri kalanında ön planda kalacağını söyledi.

Geçen yılın ortasında yükselişe geçen ve memleketler arası fiyatların tesiriyle tarihi doruğa çıkan güç ithalatı yüksek seyrini korudu. Güç ithalatı Temmuz’da 7.7 milyar dolar ile yüzde 96 artarken 12 aylık ithalat 83.6 milyar dolar ile yüzde 140 yükseldi.

Bazı ekonomistler son haftalarda milletlerarası güç fiyatlarında global büyümenin yavaşladığı korkusuyla düşüşler görülmesine karşın Avrupa’daki güç krizi sona ermeden besbelli bir geri çekilme beklenmediğini, Türkiye’nin geçen yılki üzere yüksek düzeyde gerçekleşeceği iddia edilen doğalgaz tüketimi göz önünde bulundurulduğunda güç ithalatının bariz meblağda gerilemeyeceğini iddia ediyorlar.

Yüksek güç ithalatı döviz talebinin gerilemeyeceğine işaret ederken, Türkiye’nin taban düzeylere inen döviz rezervleri üzerinde baskının süreceğine işaret ediyor.

Bugün TCMB’nin 14.30’da açıklayacağı haftalık döviz rezervi ile ferdi ve kurumsal döviz talebine işaret eden para banka istatistikleri takip edilecek.

Haftanın geri kalanında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cuma günü gerçekleşecek Rusya ziyareti ve ABD iktisadı ile Fed’in para siyasetindeki sıkılaşma hakkında fikir verecek olan cuma günkü tarım dışı istihdam verisi izlenecek.

TL’NİN BEDEL KAYBI SÜRÜYOR

Dün 18 düzeyine yükselerek 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL bu sabah 09.00’da 17.95-17.9650 düzeyindeydi. Bu düzeye nazaran TL’nin dolar karşısında Nisan başından beri bedel kaybı yüzde 17.4, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 26.7 oldu.

Uluslararasi piyasalardan borçlanma maliyetinin de bir göstergesi olan Türkiye’nin beş yıllık dış borcunu iflasa karsi sigortalamanin maliyeti (CDS) geçen hafta 880 baz puanın üzerine çıkarak tarihi tepeye yaklaşmasının akabinde sert düşüşler kaydetti. CDS dün 18 baz puan daha gerileyerek 761/771 baz puandan kapandı.

Uluslararası piyasalara bakıldığında Asya borsaları, dün açıklanan kuvvetli ekonomik ve şirket bilançolarından dayanak bularak yükselen ABD borsalarına paralel olarak primli seyretti.

Dolar iki haftalık düşüşün akabinde bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin para siyaseti sıkılaştırmasının devam edeceğini belirtmelerinin akabinde tarafını değiştirerek hafta başından bu yana yüzde 0.5 prim yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.