Ticaret Bakanı Muş resmen duyurdu: Sıfır araçlarda ‘6 ay’ kuralı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, otomotiv kesiminde fiyat  artışlarının önüne geçilmesi için planlanan yeni düzenleme ait açıklamalar yaptı.

Yönetmeliğin hazır olduğunu söyleyen Muş, “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” dedi. 

Şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların aldıkları sıfır aracın çabucak satımına kısıtlama getireceği bilgisinin yer verildiği açıklama şöyle:

“Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Hasebiyle yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük sayı konularak satılıyor. Araba fiyatlarında birbirini tetikleyen durum kelam konusu. Yönetmeliği hazırladık. Birinci tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek manada gereksinimi olanlar alsın. Gerçek manada ikinci el olacaktır böylelikle. Şirketlerde ortak fiyat belirleme yahut piyasayı manüpile üzere hususlar varsa o Rekabet Kurulu’nun misyon alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.