True Küresel Ventures 4 Plus, Follow On Fund isimli fonunun birinci yatırımını web3 önderi Animoca Brands’e yaptı

Üçüncü jenerasyon internet manasına gelen web3 uygulamaları, blokzinciri teknolojilerinin gelişmesinin itici gücüyle birlikte küreseldeki pahasını her geçen gün artırıyor. Bu durumu fırsata çeviren şirketler ise büyüme odaklı web3 uygulamaları geliştiren şirketlere yatırım yapıyor. Son olarak küresel teşebbüs sermayesi şirketi True Küresel Ventures 4 Plus (TGV 4 Plus), “Follow On Fund (FoF)” ismini verdiği yeni fonuyla birinci değiştirilebilir tahvil yatırımını oyun yazılımı ve risk sermayesi şirketi Animoca Brands’a yaptığını duyurdu. 17,2 milyon dolar pahasındaki yatırımını, Animoca Brands’ın 12 Temmuz 2022’de açıklanan 5,9 milyar dolar kıymetindeki ikinci kapanışından sonra gerçekleştiren TGV 4 Plus, Animoca Brands’in yanı sıra The Sandbox, Forge, Chromaway, Coinhouse, GCEX, Chronicled, Enjinstarter, Iomob ve Dedoco üzere öbür önde gelen şirketlere de yatırım yapmayı sürdürüyor.

Girişim sermayesi şirketi TGV 4 Plus’tan yapılan açıklamada, yatırımın hedefleri dünya çapındaki internet kullanıcılarının dijital mülkiyet sunma misyonunu desteklemek, yeni varlık sınıfları yaratmak, kazan-kazan iktisadına imkan tanıyarak daha adil bir dijital çerçeve ile açık metaverse inşaasına katkıda bulunmak olarak sıralandı. Açıklamada şirketin 2019’dan bu yana Animoca Brands’in destekçisi olmasındaki temel sebepler ise bu oluşumun paha artışının birçoklarını blokzinciri projelerinden, yan kuruluşlarına ilişkin gelirlerden ve metaverse’te yaptığı 340’tan fazla yatırımdan elde etmeleri biçiminde paylaşıldı.

KOMANDİTE ORTAKLARI YATIRIMI DESTEKLİYOR

TGV 4 Plus FoF, birinci kapanışını Haziran 2022’de 146 milyon dolar karşılığında tamamladı. TGV 4 Plus FoF’nin fona ve Yatırım Komitesine liderlik eden, fonlarına 62 milyon dolardan fazla para yatıran 15 Komandite Ortakları bulunuyor. Bu, toplam fon büyüklüğünün yüzde 40’ından fazlasını ve ortak başına ortalama 4 milyon dolardan fazla taahhütü temsil ediyor. TGV Komandite Ortağı Dušan Stojanovi, “Animoca Brands’in yaptığı stratejik satın alma ve yatırımların kalitesinden çok etkilendim. Şirket, blok zinciri piyasasının en büyük kazananlarından biri olmasıyla birlikte rastgele bir krizde pazardan daha güçlü çıkması beklenen yapılar ortasında bulunuyor” formunda açıklama yaparken, TGV’nin öteki bir Komandite Ortağı Kelly Choo da “Birçok Animoca Brands teşebbüsü tarafından yönetilen genel web3 ekosistemine gösterilen ticari ilgiye şahit olmaktan memnunluk duyuyorum. Şirketi bir sonraki düzeye taşıyacak ve mevcut güçlü idare takımını tamamlayacak yeni üst seviye idare atamaları konusunda da hayli heyecanlıyım” dedi.

“YENİ KUŞAK WEB3 ŞİRKETLERİ FİNANSE EDİLMELİ”

TGV haricinde de Uzunluğu Capital, Singapur’un Ulusal Varlık Fonu olan Temasek ve GGV Capital üzere oluşumlardan da yatırım alan Animoca Brands’in Kurucu Ortağı ve İdare Konseyi Lideri Yat Siu ise sürece dair niyetlerini şu sözlerle paylaştı: “TGV 4 Plus FoF’nin birinci yatırımı olarak Animoca Brands’i seçmesinden onur ve minnet duyuyoruz. Açık metaverse’in paylaşılan ağ tesiri sayesinde, bizim üzere geç devir şirketlerin finanse edilmesi erken basamak büyüme için bir dayanak niteliği taşıyor. Bu nedenle bu yatırımın tüm ekosistem için olumlu bir gelişme olduğuna inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.