Ulusal Eğitim Bakanı’nın dansözlü cümbüş açıklamasına reaksiyon: ‘Skandalın üstü örtülmeye çalışılıyor’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa’da Çalı İlkokulu, Çalı Ortaokulu ve Çalı İmam Hatip Ortaokulu’nun ortak kullandığı çok gayeli salonda okul aile birliği tarafından okula gelir elde etmek için yapılan bayanlara dansözlü cümbüşle ilgili açıklamada bulunarak, “İmam hatip okulunda diye bir haber geldi. Sonra yanlışsız olmadığı anlaşıldı” dedi ve “Okul aile birliklerinin aktiflikleri kontrole tabi tutulacak. Ülkenin ulusal ve manevi bedellerine tezat teşkil eden hiçbir aktifliğe müsaade verilmeyecek” diye ekledi. Özer’in kelamlarını eleştiren Eğitim İş Bursa Şubesi Yeliz Toy, gerçekleşen skandalın üzerini örtülmeye çalışıldığını savundu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir dizi temaslarda bulunmak üzere bugün Bursa’ya geldi.

“DENETİME TABİ TUTULACAK”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Bursa’da gazetecilerin, okul aile birliğinin düzenlediği dansözlü cümbüş imajların hatırlatılması üzerine açıklama yapan Bakan Özer, şunları söyledi:

* “Geçen hafta evvel imam hatip okulunda diye bir haber geldi. Sonra yanlışsız olmadığı anlaşıldı. Orada bir eksiklik vardı. Okul aile birliklerimiz, toplumsal etkinlikler düzenlediği vakit okul müdüründen rastgele bir müsaade almadan o aktiflikleri düzenleyebiliyordu ve çok geniş bir kapsam içerisinde bu düzenlemeleri yapabiliyordu.

* Bugün Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklikle artık okul aile birlikleri yapmış olduğu tüm toplumsal etkinliklerde kesinlikle okul müdüründen müsaade alacak ve kontrolüne tabi olacaklar. Orada kritik olan öbür bir bahiste ülkemizin ulusal ve manevi bedellerine tezat teşkil eden hiçbir aktifliğe müsaade vermeyeceğiz.”

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI TOPLUMA ‘CAMBAZA BAK’ DEMİŞTİR”

Bakan Özer’in kelamlarını eleştiren Eğitim İş Bursa Şubesi Yeliz Toy, şu açıklamayı yaptı:

* “Yakın vakitte Çalı’da İlkokul, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin eğitim gördüğü okul binasında, okul aile birliğinin dansözlü cümbüşü konusunda bir açıklama yaparak ‘bugün para bulmak için dansözlü cümbüş düzenleyenler yarın ne yapacak’ diye sormuş, mevzuyu gündeme getirmiştik.

* Lakin mevzu ulusal seviyede tartışılmaya başlandığında toplumun algılarını yanlış istikamete odaklama konusunda ustalaşmış olan iktidar etraflarından arkası gerisine algı oyunu atakları gelmişti.

* Nilüfer İlçe Ulusal Eğitim Müdürü ‘dansöz değil şantöz’ diye savundu. Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü ‘imam hatip okulunun yakınındaki bir ilkokul’ diye çarpıttı.

* Son olarak da Ulusal Eğitim Bakanı bugün Bursa’da ‘Önce imam hatip okulunda yapıldığına dair bir bilgi geldi. Daha sonra hakikat olmadığı ortaya çıktı’ diyerek algı ataklarını sürdürdü. Ulusal Eğitim Bakanı topluma ‘cambaza bak’ demiştir.”

“OKULLAR ORTASINDAKİ AYRIMCI TAVRI ORTAYA KOYMUŞTUR”

* Meğer ki Eğitim-İş olarak gündeme getirdiğimiz skandalı tabir ederken, tıpkı binada ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olduğunu söylemiş, velileri okulda dansözlü cümbüş ile para toplama yoluna sürükleyen kaynak yetersizliğine vurgu yapmıştık.

* Bugün toplum Sayın Bakan’ın Bursa’dan ‘okullar artık para bulmak için bu yollara başvurmak zorunda kalmayacak, tüm okullara para dayanağı vereceğiz’ diye açıklama yapmasını beklerken Sayın Bakan okullar ortasındaki ayrımcı tavrını ortaya koymuş ve toplumu imam hatipte olmadı diye rahatlatmaya çalışmıştır.

“O BİNA HEM İLKOKUL, HEM ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULUDUR”

* Meğer ki gerçek şudur ki: O bina hem ilkokul, hem ortaokul hem de imam hatip ortaokuludur. Okulun çok hedefli salonunda yapılan aktiflik tıpkı vakitte imam hatip ortaokulunun eğitim gördüğü binada gerçekleşmiştir.

* Gerçekleşen skandalın üzerini örtmek için algı idaresine girişen Sayın Bakan’a gözden kaçırmaya çalıştığı asıl sorumuzu bir kere daha sormak istiyoruz:

* Sayın Bakan; ister ilkokul, ister ortaokul ister imam hatip okulu olsun, okulları velilerin para bulmak için dansözlü cümbüş yapmaya zorlayan bu yoksulluktan kurtarmak için bir adım atacak mısınız?

* Toplumun, Anayasamızda her yurttaş için tanınmış olan parasız eğitim hakkını kullanmasını sağlamak üzere okullara gereksinim duyulan kaynağı verecek misiniz?

* Okul idarelerinin Okul Aile Birliklerini alet ederek kayıt fiyatı, öğretmen seçme fiyatı üzere mecburî bağış toplama yoluna gitmeleri durumunda da okul müdürleri bu cürümden sorumlu olacaktır diyor musunuz?

* Asıl tartışılması gereken gerçek budur. Okullar kaynak bulmak için okul kültürünü ortadan kaldıran etkinliklere mahkum edilmemelidir. Eğitim-İş, ülkedeki tüm çocuklarımızın parasız, bilimsel ve nitelikli eğitim hakkına ulaşabilmesi için çabasını sürdürecektir.”

NE OLMUŞTU?

Nilüfer ilçesinde bulunan Çalı İlkokulu, Çalı Ortaokulu ve Çalı İmam Hatip Ortaokulu’nun ortak kullandığı çok hedefli salonda okul aile birliği tarafından okula gelir elde etmek için yapılan bayanlara dansözlü cümbüş Eğitim İş Bursa Şubesi Lideri Yeliz Toy tarafından sert bir lisanla eleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.