Uzmanlar açıkladı: ‘Meme protezi emzirmeye mani değil’

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Buğçe Ballıoğlu Güney, Dünya Emzirme Haftası’na özel açıklamalarda bulundu. Silikon taktırmak isteyen annelerin, emzirme konusunda tedirginlik yaşadığını belirten Güney, “Silikon varlığının gebelik ve emzirme sürecine rastgele bir olumsuz tesiri yoktur. Cerrahi esnasında süt bezleri ve süt kanallarına hiçbir müdahale yapılmaz ve ziyan verilmez” sözlerini kullandı.

SİLİKON PROTEZLER KANSERE NEDEN OLUR MU?

Op. Dr. Buğçe Ballıoğlu Güney, silikon protezlerin kansere neden olduğu argümanlarına da açıklık getirdi. Silikon protezlerin kanser riski taşımadığını vurgulayan Güney, şunları söyledi:

“Silikon protezler, çok ender görülebilen ALCL isimli lenfatik bozuklukla ilgili bir hastalığa neden olabilir. Bu hastalık ekseriyetle cerrahi sonrası ortalama 5-7 yılda göğüste ani şişme ile ortaya çıkar. Pürtüklü protezlerde bu risk yaklaşık 1/30.000’dir. Tedavide kapsülün çıkarılması kâfi olmaktadır.”

Op. Dr. Güney, silikon varlığının mamografi, ultrasonografi ve MR üzere görüntüleme usulleri ile yapılan çekimlerde tesirli olmadığını da kelamlarına ekledi. Görüntüleme prosedürlerinin proteze ziyan vermediğini söyleyen Güney, çekim yapacak protez varlığı hakkında şahsa bilgi verilmesi gerektiğini belirtti.

YAĞ ENJEKSİYONU İLE GÖĞÜS BÜYÜTME MÜMKÜN MÜ?

Yağ enjeksiyonunun protez ile yapılan büyütme kadar net sonuç vermediğini belirten Güney, “İşlemin birkaç kere tekrarlanması gerekebilir. Göğüs büyütme adaylarının ekseriyetle zayıf olmaları ve bedenlerinde kâfi yağ bulunmaması kısıtlayıcı bir faktördür. Yağ enjeksiyonları ekseriyetle asimetri, dekolte bölgesinin doldurulması üzere rötuş durumlarında kullanılmaktadır. Ayrıyeten yağ enjeksiyonları sonrası oluşabilecek kireçlenme görüntüleme formüllerini etkileyebilir” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.