Volvo’nun sahibi Çin’li Geely firması otonom sürüş için uzaya uydu göndermeye başladı

Volvo, Polestar ve Lotus’un sahibi olan Çinli araba devi Geely, yeni kuşak tam otonom arabaların kendi ortalarında irtibat kurabilmesi için uzaya 240 tane uydu göndermeye hazırlanıyor. Geely’nin havacılık ve uzay iştiraki Geespace tarafından birinci dokuz uydu uzaya şimdiden fırlatıldı.

Dünya etrafında düşük yörüngede çalışacak toplam 240 uydu ile büsbütün ellerin özgür bırakılabildiği ve gözlerin kapatılabileceği 4. Seviye otonom sürüş planlanıyor. Geely Holding bu uydular sayesinde arabalar, santimetre hassasiyetinde hassas pozisyonlandırma ve irtibat dayanağı kazanacak.

Çinli dev, uyduların ömrünü tamamladığında kendilerini dünyanın atmosferine gerçek iteceklerini ve burada rastgele bir çöp bırakmadan imha olacaklarını belirtti. Geely’nin uyduları, tam otonom sürüşü mümkün kılmanın yanı sıra firmalara “tek noktadan lojistik izleme hizmeti” sunmayı da hedefliyor.

Uydular başlangıçta Çin ve Asya-Pasifik bölgesinde hizmet verecek. Bu takviyenin Geely’nin sahip olduğu Volvo, Polestar ve Lotus üzere markalar üzerinden tüm dünyaya kademeli bir halde genişletilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.