Yabancı şeflere kebap yapmayı öğretti

Gaziantep’te 3 gün sürecek olan gastronomi şenliği için birçok ülkeden yabancı şefler kente gelmeye başladı. Şenlik öncesi Gaziantep’in yemek kültürünü tanıtmak maksadıyla bir program düzenleyen Sahan Restoranları İdare Konseyi Lideri ve Şirehan Otel’in sahibi Tahir Tekin Öztan, yaklaşık 40 yabancı şefe kebap yapmayı öğretti. Eğlenceli anlara sahne olan aktiflikte şefler kebap yapmayı öğrendi.

Şef Tahir Tekin Öztan, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Fatma Şahin’in büyük katkılarıyla yapılacak olan gastronomi şenliği öncesi yabancı şefler Gaziantep’e geldi. Biz insanların yemek yiyip gitmesine razı değiliz. Biz ne yediklerini, kebabın ne olduğunu, nasıl bir kültüre sahip olduğumuzu, ne kadar güçlü bir kültüre sahip olduğumuzu ve Gaziantep kebabının ne olduğunu onlara detaylarıyla hem tattırdık, hem tanıttık ve daima birlikte çok hoş bir aktiflik yaptık” dedi.

“GAZİANTEP’E YILDA 4 SEFER GELİNMELİ”

Gaziantep’e yılda en az 4 sefer gelmek gerektiğini belirten Öztan, “Bir kez gelmekle Gaziantep’i tanıyamazsınız dedik. Kesinlikle Gaziantep’e en az yılda 4 kere gelmek gerekiyor. Bugün mevsim münasebetiyle patlıcan kebabı, Ali nazik, kuşbaşı ve ciğer kültürümüzü anlattık” halinde konuştu.

Gastroantep’in içerik koordinatörü Gökmen Sözen ise, “Gastroantep milletlerarası bir gastronomi şenliğidir. Bu nedenle dünyanın farklı yerlerinden şefleri biz burada ağırlıyoruz. Biz buradaki yemek kültürümüzün farklı yerlerde menülere eklenmesini istiyoruz. Bizi daha fazla tanımalarını istiyoruz. Bu nedenle Gaziantep’in yemek kültürünü onlara tattırarak, Gaziantep’i dünya markası olarak dünyaya tanıtma amacındayız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.