Yaya geçidindeki ‘ehliyetsiz kaza’da tahliye reaksiyonu: Bu bir cinayet

Maltepe’de ocak ayında meydana gelen kazada, yaya geçidinden karşıya geçmeye çalışan 38 yaşındaki Seda Doğan’a, süratle ilerlediği belirtilen ehliyetsiz şoför çarparak vefatına neden oldu. 22 yaşındaki şoföre, 4 yıl 6 ay mahpus cezası verilerek tahliye kararı çıktı. Doğan’ın ailesi karara reaksiyon gösterdi. Seda Doğan’ın kardeşi Esra Doğan Yavuz, “Yaya geçidinden geçerken, saatte 108 kilometre sürat ile çarpıyor. 20 metre savuruyor, hiç durmadan basıp gidiyor. Çarpan kişinin 7 derece gözleri bozuk, ehliyeti yok. Hür bırakılmasıyla hakikaten biz de öldük” diye konuştu.

BİR HAFTA AĞIR BAKIMDA KALDI

Kaza 18 Ocak 2022 tarihinde saat 07.30 sıralarında Fil Yokuşu Sokak’taki yaya geçidinde meydana geldi. Bir marketin bilgi süreç servisinde vazife yapan Seda Doğan, Maltepe’deki işine gitmek için yola çıktı. Yaya geçidinden geçmek isteyen Seda Doğan’a Nurullah U.’nun kullandığı araba çarptı. Çarpmanın tesiriyle 38 yaşındaki bayan metrelerce savruldu. Nurullah U. durmayarak yoluna devam etti. Seda Doğan’ın yardımına ise etraftakiler koştu. Doğan ambulansla hastaneye götürüldü, akabinde ağır bakıma alındı. Bir hafta hastanede ağır bakımda tedavisi süren Seda Doğan hayatını kaybetti. Teze nazaran kaza sonrası çalışmak için iş yerine giden Nurullah U. burada polis tarafından gözaltına alındı. Nurullah U.’nun ehliyetinin olmadığı belirlendi.

‘ERTESİ GÜN EHLİYET İMTİHANIM VARDI’

Nurullah U. mahkemede kendisini, “Ehliyetim kaza günü yoktu. Gözlüğüm 7 numaradır. O gün hava yağışlı olduğu için aracı almıştım. Sonraki gün ehliyet imtihanım vardı. Araç kullanmayı biliyorum lakin çok fazla araç sürmüşlüğüm yoktur” diyerek kendini savundu. Uzman raporuna nazaran; 108 kilometre süratle kaza yaptığı belirlenen Nurullah U.’ya mahkemece 4 yıl 6 ay ceza verildi. Nurullah U. özgür kaldı.

‘SERBEST BIRAKILMASIYLA BİZ DE ÖLDÜK’

Seda Doğan’ın ailesi karara reaksiyon gösterdi. Doğan’ın kardeşi Esra Doğan Yavuz “18 Ocak günü kardeşimin telefonuyla uyandım. Ablam kaza geçirmiş. İnanamadım, nasıl olabilir, latife mı yapıyorlar diye düşündüm. Bu kadar büyük bir kaza olduğunu beklemiyordum. Bana hastanede ağır bakıma alınması gerektiğini söylediler. Ablamın işe giderken her gün kullandığı yol. Yaya geçidinden geçerken, saatte 108 kilometre süratle ablama çarpıyor. 20 metre savuruyor, hiç durmadan basıp gidiyor. Çarpan kişinin 7 derece gözleri bozuk, ehliyeti yok. Hür bırakılmasıyla hakikaten biz de öldük” diye konuştu.

‘BİZİM NEZDİMİZDE BU BİR CİNAYET’

Hayatını kaybeden Doğan’ın başka kardeşi Emre Doğan ise “Ablam 20 metre kadar savruluyor. Frene bile basmadan durmadan devam ediyor. O kadar süratli vuruyor ki aracın plakası da düşüyor. Durmadan kaçıp gidiyor. Dursaydı tahminen müdahale etseydi tahminen kurtarabilirdik. Yaklaşık 30 dakika ambulans beklenmiş zira. Bence kaza değil, bizim nezdimizde bu bir cinayet. Gözlük numarasından ötürü bu şahsa ehliyet verilmiyor” dedi.

‘BİR ŞEY OLMAMIŞ ÜZERE İŞYERİNDE ÇALIŞMAYA GİTMİŞ’

Seda Doğan’ın başka ablası Eda Türk de, “Acımızın tanımı yok. Başımıza gelen olay çok acı hiç olmayacak yerde çok büyük bir kaza yaşadık. Kardeşim buradaki yaya geçidinden geçerken, kardeşime çarpıp kaçarak kardeşimin hayatını sonlandırdı. Bir de bir şey olmamış üzere çarpan kişi işyerine gidip çalışmış. Kaza bu olabilir lakin çarpıp kaçmak nedir? Hastane 7 dakika uzaklarında. Benim kardeşim yerde 40 dakika boyunca yatmış. Tahminen otomobille götürse içimiz soğurdu. Bu kaza değil cinayet. Yaya geçidinden geçerken korkuyorum. Hakimin kararı bizi bir defa daha yıktı” diye konuştu.

KAZA ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

18 Ocak gününde gerçekleşen kaza güvenlik kamerasına yansıdı. Nurullah U.’nun kullandığı aracın yaya geçidinden geçmeye çalışan Seda Doğan’a çarptığı, Nurullah U’nun durmadan yoluna devam ettiği güvenlik kamerası manzaralarına yansıdı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.