Yeni artırımlar kapıda! Merkez’in açıklamasındaki ‘sigara’ detayı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Heyeti (PPK), siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde sabit tuttuğu toplanıtın özetini bugün açıkladı.

TCMB PPK’nın 26 Mayıs 2022 tarihli toplantı özetinde, “Kurul, uzun vadeli Türk Lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme suratı ve erişilen finansman kaynaklarının maksadına uygun biçimde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından kıymetli olduğunu değerlendirmiştir. Bu çerçevede Şura, güçlendirdiği makro ihtiyati siyaset setini ek önlemlerle kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” tabirine yer verdi.

“Temel mal yıllık enflasyonu nisan ayında 2,39 puanlık yükselişle yüzde 61,58 düzeyine ulaşmıştır” denilen açıklamanın devamında sigara fiyatlarının artışının devam edeceğine ait açıklamalar yer aldı.

‘SİGARA FİYATLARINDA ARTIŞ EĞİLİMİNİN SÜRMESİ BEKLENMEKTEDİR’ 

PPK toplantı özetinde şu bilgiler paylaşıldı:

“Alkollü içecekler ve tütün eserleri fiyatları nisan ayında yüzde 4,02 oranında artmış, küme yıllık enflasyonu yüzde 56,38 düzeyine yükselmiştir. Bu gelişmede, mart ayında sigara fiyatlarında üretici firmalar kaynaklı yapılan artışın sarkan tesirleri izlenmiştir. Yükseliş eğiliminin üretici firmaların mayıs ayında yapmış olduğu sigara fiyat artışı sonucunda sürmesi beklenmektedir.” 

SİGARAYA 5 AYDA 8 TL ARTIRIM GELDİ

Bu yıl içerisinde birçok esere artırım gelirken sigaralarda bu artırımdan tam 3 sefer hissesine düşeni aldı. 

Ocak, Mart ve Mayıs ayı olmak üzere bu yıl sigaralarda aralıksız bir artırım yapıldı.  

Ocak ve mart aylarında toplam 6 TL’lik artış yapılan sigara fiyatlarına son olarak mayıs ayında da 2 TL artırım yapılmıştı.

Merkez’in bu açıklamasının akabinde sigara fiyatlarına yeni bir artırım yapılması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.