Yunanistan ve Suudi Arabistan ortasında iş birliği muahedesi

Yunanistan ve Suudi Arabistan ortasında turizm, denizcilik, sıhhat, ziraî üretim, eğitim, araştırma ve inovasyon alanlarında iş birliği muahedesi imzalandı.

Yunanistan ve Suudi Arabistan, Atina’da gerçekleştirilen Yunanistan-Suudi Arabistan 5’inci Karma Bakanlar Komitesi toplantısının sonunda bir işbirliği muahedesi imzaladı. Muahedeye Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih imza koydu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, protokolün iki ülkenin turizm, denizcilik, sıhhat, ziraî üretim, eğitim, araştırma ve inovasyon alanlarındaki iş birliğinin sonraki adımlarını özetlediği belirtildi.

Bu maksatla Doğu’dan Akdeniz’e Bilgi Yolu Projesi (EMC Projesi) çerçevesinde Yunanistan ve Suudi Arabistan üzerinden Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir denizaltı ve karasal optik data iletim kablo sisteminin inşası için birinci adım atılmış oldu. EMC Projesi için prensipte anlaşan Yunanistan ve Suudi Arabistan’a İsrail’in de katılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.