Zelenskiy, Rusya’dan geri alınan İzyum kentini ziyaret etti

Ukrayna önderi Zelenskiy, Rus güçlerinden geri alınan İzyum kentindeki merasime katıldı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rus güçlerinden geri alınan Harkiv bölgesine bağlı İzyum kentine geldi.

Zelenskiy’nin ziyareti öncesi Ukrayna güçleri İzyum kentinde ağır güvenlik tedbirleri aldı. Kente gelen Zelenskiy, İzyum Kent Kurulu binası önünde Ukrayna bayrağının göndere çekilme merasimine katıldı.

Rusya ile savaşta hayatını kaybedenler için hürmet duruşunda bulunulduktan sonra ulusal marş eşliğinde Ukrayna bayrağı göndere çekildi.

Törenin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zelenskiy, Rusya’nın 2014’te yasa dışı ilhak ettiği Kırım’ın sakinlerine bildiri gönderdi. Kırım sakinlerinin 8 yıldır büyük bir trajedi yaşadığını lisana getiren Zelenskiy, “Benim (Kırım sakinlerine) mesajım, geleceğiz. 8 yıl boyunca Rus televizyonlarında yapılan propagandaların bizim için bir değeri yok. Gerçeğin bizim tarafımızda olduğunu biliyoruz. Bu demek oluyor ki (Kırım’a) geleceğiz. Ne vakit olacağını bilmiyorum. Kimse de bilmiyor lakin planlarımız var ve geleceğiz. Zira orası bizim toprağımız ve onlar bizim insanlarımız. Bu nedenle geleceğiz” tabirlerini kullandı.

AA muhabirinin, İzyum’a geldiğinde neler hissettiği istikametindeki sorusuna Zelenskiy, şu karşılığı verdi:

“Devlet Lideri olmadan evvel buradaydım. Bu bölgeyi çok âlâ biliyorum. Burada sürpriz yok ve benim için şok değil. Buradaki imaj şoke edici lakin benim için değil. Zira birebir imgeyi birinci işgal edilen yerlerden Buça’da görmeye başlamıştık. Burada da birebir. Yok edilmiş binalar, öldürülen beşerler. Ne söyleyebilirim, bu gerçek tarihimizin ve bugünün çağdaş Rus ulusunun bir kesimi. Onlar yaptılar. Yalnızca onlar.”

Zelenskiy, daha sonra askerler ve İzyumlularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törende, Ukrayna Kara Kuvetleri Kumandanı Oleksandar Syrskiy, Devlet Başkanlık Ofisi Lideri Andriy Yermak​​​​​​​, Harkiv Bölgesi Askeri İdare Valisi Oleg Sinegubo da hazır bulundu. (AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.