Zülfü Demirbağ, Erdoğan dönemindeki İBB sırlarını açıkladı… Müteahhitlerin kankası çıktı

AKP’li vekil Zülfü Demirbağ’ın milletvekilliği maaşıyla geçinemediğine dair açıklamasının yankıları sürüyor. Odatv Zülfü Demirbağ’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) çalıştığı yıllardaki gelirinin milletvekili maaşından çok daha iyi olduğunu belirttiği kazancını belgelerle ortaya koydu. Buna rağmen Zülfü Demirbağ Odatv’nin haberini yalanlamaya kalktı ama kendisini ele veren açıklamalarda bulundu.

ÇİFTE MAAŞLILARI DUYMAMIŞ

Odatv’nin belgeleri yüzüne okunan Zülfü Demirbağ “Odatv’nin işi o” dedi. Elazığ’ın yerel televizyonu Kanal23’ün Genel Yayın Yönetmeni Arif Çakmak’ın Ayrıntı programına konuk olan Demirbağ kamuoyunda çok tartışılan çifte maaşlı AKP’lileri de duymadığını savundu.

BURSLARDA ADIM ADIM TAKİP

Zülfü Demirbağ’ın en ilginç açıklamalarından biri de burs talepleri konusunda oldu. Zülfü Demirbağ Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde 100’lerce insana burs konusunda vesile olduğunu açıkladı. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne götürüp Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu eliyle burslarının dağıtılması başvurusunu hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı:

“Ben bu burs meselesinin üzerinde duruyordum, takip ediyordum bir faks çekiyorlar ‘yardımcı olun’ ben öyle yapmazdım. Müdürüne giderdim, daire başkanına giderdim, genel sekreter yardımcısına giderdim. Adım adım takip ederdim. Yılda 600 – 700 kişiye ben burs verdirttiğimi biliyorum.”

MÜTEAHHİTLERLE AKÇELİ İŞLER Mİ

Nazının geçtiği bazı müteahhitlerden de “Sizden zaten bir şey istemiyoruz” diyerek 270 kişiye burs ayarlattığını anlatan Zülfü Demirbağ şöyle konuştu:

“Sonra müteahhitlerden… Ama öyle hepsi değil nazımız geçen sonra bir tanesi zaten milletvekili oldu. Rica ediyordum ‘Arkadaşlar sizden zaten bir talebimiz olmuyor hayrınız olsun’ öğrencilerin listesini veriyorduk. En son benim listem 270 kişiydi”

Zülfü Demirbağ sözlerine artık durumun değiştiğini öne sürerek “Şimdi bir müteahhitten burs istesem, ‘şu işi takip et’ diyecek niye gireyim ben o işe” ifadeleriyle son verdi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu dönemde danışman olarak görev yapan Zülfü Demirbağ’ın ilk çifte- ballı maaşlılardan olduğunu Odatv ortaya çıkarttı.

Demirbağ, İBB’de çalıştığı yıllarda, müdürlük maaşı dışında, İBB şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliği için her ay “huzur hakkı” adı altında maaş aldığını ve kendi ifadesine göre hem yönetim kurulu üyeliği için hem de denetim kurulu üyeliği için ayrı ayrı “huzur hakkı” aldığının belgelerini Odatv yayınladı.

Demirbağ’ın, İBB şirketlerinin yönetim kurulu kararları üzerinden yapılan araştırmaya göre İSTAÇ ve İSFALT şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yaptığı tespit edildi.

İSTAÇ’ın 7 Nisan 2000 tarihli olağan genel kurul kararına göre, Demirbağ 1 Eylül 1999 tarihi itibariyle yönetim kurulu üyesi oldu. Aynı tarihli yönetim kurulu kararında ayrıca, yönetim kurulu üyelerine, eski hesap 300 milyon TL “huzur hakkı” ödeneceği belirtiliyor.

Denetim kurulu üyelerine ise 200 milyon TL net ücret ödeneceği de aynı kararda yer alıyor. Her şirkette ödenen “huzur hakkı” farklı olmasına karşın iki şirkette yönetim kurulu üyesi olarak bulunan bir bürokrat yaklaşık 600 milyon TL aylık alıyordu.

Müdürlük maaşı ve “huzur hakkı” gelirlerinin toplamı yaklaşık 800-900 milyon TL ediyor. O tarihte asgari ücret eski hesapla 110 milyon TL idi. Bir başka ifade ile bürokratın maaşı yaklaşık 8 asgari ücret seviyesindeydi. Demirbağ, bugünkü asgari ücretle karşılaştırıldığında 33 bin 600 TL gelir elde ediyordu.

DEMİRBAĞ KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu 1994-1999 yılları arasında Yol Bakım ve Onarım Müdürü olarak görev yapan Demirbağ, 2002 yılında AKP’den Elazığ Milletvekili seçildi. 2011 ve 2018’de de Elazığ’dan Meclis’e giren Demirbağ, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, 40 bin TL’lik milletvekili maaşının yetmediğini söyledi.

NE DEMİŞTİ?

İBB’de çalıştığı yıllarda elde ettiği gelirin, bugünkü gelirinden çok daha iyi olduğunu belirten Demirbağ özetle şunları söylemişti:

“Bayram öncesi maaşı bekliyoruz. Öyle değil, dışarıdan göründüğü gibi değil. İçi giden, vicdanı olan bir insan o milletvekili maaşıyla milletvekilliği yapamaz. Çok zor. Ee şimdi ben İstanbul Belediyesi’nde bürokrattım. Yönetim kurulu üyeliği de alıyordum bir denetim bir yönetim. Valla şu ankinden çok çok iyiydi benim durumum. İki tane de kooperatife girdim ev sahibi oldum ben İstanbul’da. Şimdi? Şimdi mümkün değil, nasıl yapacaksınız?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.