ABD’den ‘Hamas terör örgütü değil’ diyen Erdoğan’a yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Hamas’ın bir terör örgütü olmadığı” yönündeki sözlerine yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur” demişti. Erdoğan “Daha dün Ukrayna’da yaşanan savaşta ortaya çıkan kayıplar için dünyayı ayağa kaldıranların, Gazze’deki aleni katliama duvar kesilmesi, bu riyakarlığın en somut ifadesidir” diye konuşmuştu.

VOA Türkçe’den Dilge Timoçin’in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Hamas konusundaki tutumumuz net. ABD, Hamas’ı 1997 yılında, sivil hedeflere karşı gerçekleştirdiği önceden tasarlanmış, siyasi amaçlı şiddet eylemleri nedeniyle ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımlıyor” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Rusya ile İsrail arasındaki her türlü benzerliği reddederek “Rusya, komşularının topraklarını ele geçirmek ve kan dökerek sınırlarını genişletmek amacıyla Ukrayna’da kışkırtılmamış ve haksız bir savaş başlattı. İsrail ise Hamas tarafından gerçekleştirilen korkunç bir terör saldırısına karşılık vermekte ve kendisini terörizme karşı savunuyor” dedi.

Bakanlık, şu ifadeleri kullandı:

“Başkan Biden’ın da ifade ettiği üzere, İsrail’e saldırı, Putin’in topyekun işgalini başlatmasından bu yana çok ağır yaralar alan Ukrayna halkına uygulanan yaklaşık 20 aylık savaş, trajedi ve vahşetin bir benzeridir. Hamas ve Putin, farklı tehditleri temsil ediyor, ama ortak noktaları şu; her ikisi de komşu bir demokrasiyi yok etmek istiyor. Eğer çekip gider ve Putin’in Ukrayna’nın bağımsızlığını ortadan kaldırmasına izin verirsek, dünyanın dört bir yanındaki saldırganlar da aynı şeyi denemek için cesaret bulacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx