AI içeriklerine telif hakkı, istifaları da beraberinde getirdi

Stability AI’nin sesten sorumlu başkan yardımcısı Ed Newton-Rex, Music Business’taki bir köşe yazısında, telif hakkıyla korunan içerik kullanan yapay zeka modellerini eğitmenin “adil kullanım” olarak nitelendirilmediğine inanması nedeniyle istifa ettiğini yazdı. Yakın zamanda sesini taklit etmek için yapay zeka kullanan viral TikTok şarkısına karşı çıkan Bad Bunny gibi sanatçıların arasına katılacak.

Bu arada yapay zeka şirketleri adil kullanımı (izin istemeden veya tazminat ödemeden telif hakkıyla korunan materyallerle eğitim modellerini) istikrarlı bir şekilde destekledi ve Newton-Rex’in kararı normdan benzersiz bir değişikliğe işaret ediyor. Newton-Rex, kamuya açık istifa mektubunda, Stability AI’nin bazı rakiplerinden daha “incelikli bir görüşe” sahip olduğuna inandığını açıkladı. Ancak şirketin Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu’na sunduğu, yapay zeka geliştirmenin adil kullanım kapsamına girmesi gerektiğini savunan son sunumuyla ilgili bir sorunu vardı.

AI içeriklerine telif hakkı, istifaları da beraberinde getirdi

Newton-Rex, eserleri yayınlanmış bir klasik besteci ve 2012 yılında yapay zeka kullanarak müzik üreten Jukedeck’i kurmuştu. Şirket 2019’da Jukedeck’i satın aldıktan sonra TikTok’un şirket içi yapay zeka laboratuvarının ürün müdürü oldu ve ardından Kasım 2022’de Stability AI’ye katılmadan önce Voicey’de (Snap tarafından satın alındı) çalıştı.

İronik bir şekilde, yapay zeka tarafından üretilen çalışmaları korumaya yönelik (henüz başarısız olan) bir çaba da mevcut. Ağustos ayında bir yargıç, ABD Telif Hakkı Bürosu’nun yapay zeka tarafından üretilen sanatın telif hakkıyla korunamayacağı yönündeki kararını onadı ve “İnsan yazarlığı telif hakkının temel şartıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx