AK Parti iktidardaki 21. yılını doldurdu

AK Parti, 3 Kasım 2002’deki seçimle geldiği iktidarda 21’inci yılını doldurdu. Milli ve yerli otomobil Togg, İstanbul Finans Merkezi, şehir hastaneleri, yerli savunma araçları, 150 yıllık rüya Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, hızlı tren ve yol yatırımları AK Parti hükümetleri dönemine damga vuran hizmetler olurken, terör örgütlerine de büyük darbe vuruldu. Afrika, Latin Amerika, Asya-Pasifik açılımları ile ise birçok ülke ile diplomatik ilişkiler kurularak, Türkiye’nin dış temsilcilik sayısı 163’den 252’ye çıkartıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki “Erdemliler Hareketi” ile 2001’de siyaset sahnesinde yerini alan AK Parti, önüne konulan her türlü engelleri aşarak sürdürdüğü iktidarının 3 Kasım’da 21’inci yılını doldurdu. AK Parti, 3 Kasım 2002’deki seçimle ilk kez iktidara geldiği günden bu yana hizmetlerini sürdürüyor. Ulaşımdan sağlığa, eğitimden enerjiye, teknolojiden turizme AK Parti’nin 21 yıllık iktidarında tüm bu alanlara damgasını vuran sayısız proje hayata geçirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’den cumhurbaşkanı seçilmesini engellemek için alınan ‘367 kararı’, Türk demokrasi tarihine ‘e-muhtıra’ olarak geçen 27 Nisan bildirisi, kapatma davası, 7 Şubat 2012’deki MİT krizi, 2013’te yaşanan Gezi Parkı olayları, 17-25 Aralık yargı-emniyet darbe girişimi ve son olarak 2016’da FETÖ’nün Türkiye tarihinin en kanlı darbe girişimi olarak tarihe geçen 15 Temmuz darbe girişimi, milletin desteğini arkasına alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı ve dik duruşu sayesinde bertaraf edildi.

60 yıllık hayal gerçek oldu

AK Parti iktidarında büyük projelere imza atılırken, yerli ve yabancı girişimciler bir araya geldi. Türkiye’nin otomobili Togg’un ise Cumhuriyetin 100. yılında yollarda yerini alması ile 60 yıllık hayal gerçek oldu.

Finans Merkezi kuruldu

Hizmete alınan devasa yatırımlardan biri de İstanbul Finans Merkezi oldu. Böylece megakent İstanbul’u dünya finans merkezi haline getirme yolunda önemli bir adım atıldı. 65 milyar liralık yatırımla 50 bin kişilik istihdam oluşturuldu.

Enerjide yatırımlar

Türkiye’nin her geçen gün daha çok söz sahibi olduğu bir diğer alan ise enerji. Kaynak ülkeler ile tüketici pazarları arasında geçiş güzergahında bulunan Türkiye’nin jeopolitik konumu merkez ülke olabilme avantajını barındırıyor. Devreye alınan Karadeniz doğal gazı, Gabar’da bulunan petrol ve Akkuyu Nükleer Santrali bunun temellerini oluşturuyor.

Sağlık alanında yatırımlar

AK Parti iktidarında diğer alanlarda da yatırımlar hız kesmeden devam etti. Hizmete alınan ve yapımı süren 33 şehir hastanesi ile sağlıkta adeta devrim yapıldı. Fiziki altyapısı, yatak kapasitesi ve yüksek teknolojiyle şehir hastaneleri özellikle salgın döneminde sistemi ayakta tuttu.

Savunma sanayii alanında reformlar

Savunma sanayii projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara ulaşırken, Türkiye dünyanın sayılı insansız hava aracı üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girdi. Organize sanayi bölgesi sayısı 192’den 325’e çıkarılırken, 22 endüstri bölgesi, 79 teknopark kuruldu. Uzay Ajansı da faaliyete geçerken, Milli Uzay Programı belirlendi. Savunma sanayisinin millileştirilmesi yönünde büyük adımlar atılarak, milli savaş gemisi MİLGEM) Atak helikopteri, temel eğitim uçağı Hürkuş, TCG Anadolu, modern piyade tüfeği, milli tank Altay, insansız hava aracı ANKA gibi projeler hayata geçirildi. Terörle mücadelede etkin olarak kullanılan yerli Bayraktar TB2, İHA’lar, SİHA’lar, TİHA’lar üretildi.

Ulaşımda yatırımlar

Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından birbirine bağlayan 150 yıllık rüya Marmaray hizmete açıldı. AK Parti iktidarı döneminde Türkiye ilk kez hızlı trenle de tanıştı. Türkiye’nin dört bir yanına bölünmüş yollar yapıldı. Marmaray’a kardeş olan Avrasya Tüneli açıldı. İstanbul Boğazı’na yapılan 3’ncü köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul-İzmir arasındaki yolculuk süresini 3.5 saate indiren Osmangazi Köprüsü hizmete girdi.

Eğitimde yatırım

AK Parti döneminde eğitimde 4+4+4 eğitim sistemine geçildi. Okullarda ücretsiz ders kitapları dağıtıldı. Üniversiteye girişteki katsayı uygulaması ve harç parası uygulaması kaldırıldı.

Yargıda reformlar

AK Parti döneminde yargı alanında önemli düzenlemeler yapıldı. Devlet Güvenlik Mahkemeleri ve özel yetkili mahkemeler kaldırıldı. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı getirildi. Kamuda ve eğitimde kılık kıyafet serbestliği getirildi. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında özel okullarda anadilde eğitim serbestliği, anadilde savunma hakkı getirildi. Üniversitelerde farklı dil ve lehçelerde araştırmalar yapılması, enstitüler kurulması, seçmeli ders konulmasının önü açıldı. Farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına izin verildi.

Yurt dışına açılma

Türkiye, bu dönemde G20, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi gibi birçok uluslararası kuruluşta dönem başkanlığı yaptı. Afrika açılımı, Latin Amerika açılımı, Asya- Pasifik açılımlarıyla daha önce hiç gidilmeyen, ilişki kurulmayan birçok ülke ile diplomatik ilişkiler kuruldu. Türk Devletleri Teşkilatı’na üye olundu. Türkiye’nin dış temsilcilik sayısı ise 163’den 252’ye yükseltildi.

Terörle kesintisiz mücadele

Yıllardır Türkiye’yi tehdit eden, çukur stratejisiyle Türkiye’yi iç kargaşaya sürüklemeye çalışan PKK terör örgütüne darbe üzerine darbe indirildi. İçeride ihanet şebekesi FETÖ’ye karşı mücadele verilirken, sınır ötesinde de terör örgütleri DEAŞ ve PKK’ya karşı Fırat Kalkanı, Zeytindalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı harekatları gerçekleştirildi. Pençe-Kilit operasyonları ise halen devam etmekte olup, terörle mücadele son sürat devam ediyor. Terör örgütünün liderleri ise MİT operasyonları ile etkisiz hale getiriliyor. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx