Arter’in Yeni ve En Yeni Müzik Festivali, beşinci yaşını kutluyor

Arter, 22-25 Şubat 2024 tarihlerinde, Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin beşinci edisyonunu izleyicilerle buluşturacak. “Yeni Müzik” üzerine zengin bir içerik sunan festivalin sanat yönetmenliğini beş yıldır olduğu gibi, deneysel müzik ve kavramsal sanat dünyasının önde gelen figürlerinden, Klangspuren Schwaz Tirol, Maerz Musik / Berliner Festspiele, Ruhrtriennale gibi köklü festival ve bienallerin sanat yönetmenliğini ve müzik küratörlüğünü yürüten Matthias Osterwold üstleniyor.

Festival kapsamında Türkiye’den ve dünyadan yeni müzik alanında üretim yapan müzisyen, besteci ve sanatçıların katılımıyla, öncü ses çalışmaları ve seçili eserlerin prömiyerlerinin yanı sıra atölyeler ve mecralar arası performanslar Arter’in performans salonlarında gerçekleştirilecek.

22 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

19:00 Açılış ve Sanatçı Konuşması: “Bizans’a Seyrederken” – Karbon

20:00 Onur Türkmen: Bizans’a Seyrederken – Karbon
Ahmet Haşim ve William Butler Yeats şiirleri üzerine kurgulanmış ayinsel bir drama (2014–2016,rev. 2018–2019)
İstanbul prömiyeri

Gedik Filarmoni Orkestrası

Orhun Orhon (şef), Juliana Snapper (soprano),
Nermin Kaygusuz (mezzosoprano, kemençe), Miase Örümlü (ney),
Kıvanç Fındıklı (klarnet), Kumsal Germen (trombon),
Pınar Sivritepe (arp), Elif Önal (piyano), Murat Erginol (keman),
Yaren Budak (keman), Gözde Yaşar (çello)

23 ŞUBAT 2024 CUMA

14:00–19:00 Nicolas Collins: “Donanım Hack’leme Atölyesi” –Fuaye, -3
Gündelik eşyalarla deneysel, analog elektronik ses üretimi (2002–)
Türkiye prömiyeri

20:00 Øyvind Torvund: Gelecek Operalar İçin Planlar – Sevgi Gönül Oditoryumu
Soprano, piyano ve multimedya sunumu (2022)
Türkiye prömiyeri

Juliet Fraser (soprano)
Mark Knoop (piyano)

21:30 Mieko Suzuki ve Claudia Rohrmoser: Kırık Plak – Karbon
Görsel-işitsel performans (2023)
Türkiye prömiyeri

Mieko Suzuki: Hybrid DJ Set
Goethe-Institut’un değerli desteğiyle

24 ŞUBAT 2024 CUMARTESİ

11:00–18:00 Nicolas Collins: “Donanım Hack’leme Atölyesi” – Fuaye,-3
Gündelik eşyalarla deneysel, analog elektronik ses üretimi (2002–)
Türkiye prömiyeri

20:00 Cevdet Erek: Davul, Adım 3 – Karbon
Davul, elektronikler ve karışık medya ile performans (2024)
Türkiye prömiyeri

Cevdet Erek (davul, elektronikler, görseller ve kalıntılar)
Gökhan Deneç (davul, ses mühendisi)

22:00 Raed Yassin: Hayalet Orkestra –Karbon
12 Pikap ve 42 Plak ile Solo Performans (2023)
Türkiye prömiyeri

Katılımcı müzisyenler:

Tomomi Adachi, Khyam Allami, Burkhard Beins, Tony Buck, Anthea Caddy, Lucio Capece, Audrey Chen, Paed Conca, Marina Cyrino, Marta De Pascalis, Axel Dörner, Mia Dyberg, Tony Elieh, Emilio Gordoa, Judith Hamann, Carl Ludwig Hübsch, JD Zazie, Elena Kakaliagou, Mazen Kerbaj, Hans W. Koch, Matthias Koole, Andrew Lafkas, Elisabetta Lanfredini, Maurice Louca, Miya Masaoka, Magda Mayas, Matthias Muche, Andrea Neumann, Henrik Munkeby Nørstebø, Rieko Okuda, Andrea Parkins, Julia Reidy, Ingrid Schmoliner, Marie Takahashi, Michael Thieke, Anais Tuerlinckx, Els Vandeweyer, Michael Vorfeld, Biliana Voutchkova, Uygur Vural, Ute Wassermann

25 ŞUBAT 2024 PAZAR

11:00–15:00 Nicolas Collins: “Donanım Hack’leme Atölyesi” – Fuaye, -3
Gündelik eşyalarla deneysel, analog elektronik ses üretimi (2002–)
Türkiye prömiyeri

15:00 Yeni Nesil: Genç Türk Besteciler –Sevgi Gönül Oditoryumu
Arda Yurdusev: Seyyah III (2019), İstanbul prömiyeri
Fulya Uçanok: Childlike Only in the Depth of Innocence (2020)
Didem Coşkunseven: Chōrei (2017), Dünya prömiyeri
Onur Dülger: The Potbelly Hill (2017), Türkiye prömiyeri
Zeynep Toraman: Awake (over the darkening land) (2022), Türkiye prömiyeri
Artun Çekem: A Night of Music in the Uncanny Valley, Part III (2018–2019)
İstanbul prömiyeri

HezarfenEnsemble
Kerem Tunçer (şef), Cem Önertürk (flüt), Kıvanç Fındıklı (bas klarnet),
Müge Hendekli (piyano), Amy Salsgiver (perküsyon), Kerem Öktem (perküsyon), İpek Mine Sonakın (arp), Özcan Ulucan (keman), İmge Tilif (keman), Ulrich Mertin (viyola), Gökhan Bağcı (viyolonsel)

17:00 Kapanış Konseri – Fuaye, -3

Nicolas Collins:“Donanım Hack’leme Atölyesi”
Atölye üretimlerinin sunumu & Toparlama

Nicolas Collins: Kurtarılanlar
Altı atölye katılımcısından performans

Nicolas Collins: Yuvarlanma, Eğim ve Yalpalanma
İnteraktif analog elektronik solo performans
Türkiye prömiyerleri

Festivalin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve Biletix üzerinden temin edilebilir.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*